Inspirujące Historie – Harry, szczeniak z niewydolnością nerek

inspirujące historie Harry
inspirujące historie Harry
5 1 vote
Ocena użytkowników

Szczeniak z niewydolnością nerek - poznaj tą historię słowami Izy:

Gdy trafiliśmy do Agi 4 miesięczny szczeniak Harry był już trzema łapkami na tamtym świecie….wyniki fatalne, z każdym dniem coraz słabszy, bez apetytu, bez pewnej diagnozy. Wiedzieliśmy, że nerki nie działają poprawnie (podejrzenie zatrucia), że nie chce jeść suchej karmy, że kurczak powoduje sensacje żołądkowe, że w ogóle ciężko go nakłonić do zjedzenia czegokolwiek itp.

Kroplówki, wizyty u weterynarza co 2-3 dni, anemia tak duża że od transfuzji wybronił się dzień wcześniej…

W międzyczasie podany przez weterynarza Aranesp (erytropoetyna) i steryd zaczęły bardzo powoli poprawiać stan Harrego. Ale żeby zdrowieć trzeba jeść, a Harry albo nie jadł, albo jeśli zjadł to wymiotował…

Ogólnie rzecz biorąc pacjent-zagadka, do tego szczeniak więc zasady inne niż u dorosłych psów.

Do czasu uzyskania pewnej diagnozy intuicyjnie czułam, że dieta musi być dla “nerkowca” ale rosnącego – jak to pogodzić nie wiedziałam, a weterynarze też nie mieli pomysłu na to jak karmić naszego Harrego.

Na szczęście szukając psiego dietetyka natrafiłam na stronę Agi.

Pierwsze wrażenie? Bardzo zakręcona, bardzo bezpośrednia, bardzo konkretna, z dużą wiedzą na temat psiego żywienia. Pomyślałam – już ją lubię i na pewno nam pomoże – i intuicja mnie nie zawiodła 😁

Po zebraniu szczegółowego wywiadu na temat Harrego (o moje zdrowie chyba nikt tak szczegółowo nie pytał 😉) Aga ustawiła pierwszą wersję jadłospisu. Ugotowaliśmy, podaliśmy do miski i …. wszystko zniknęło i nie wróciło 😊

W kolejnych dniach tak samo!

Powoli modyfikowaliśmy skład michy pod czujnym okiem Agi tak, aby dopasować go do kondycji Harrego i naszych możliwości.

Okazało się że przy odpowiednim zbilansowaniu kurczak wcale nam nie szkodzi!

Harry ma 11 miesięcy. Jeśli ktoś nie zna jego historii widzi ślicznego, zdrowego, pełnego energii goldenka, o pięknej i błyszczącej sierści.

Prawie wszystko to prawda poza tym, że Harry nigdy zdrowy nie będzie ☹️.

Finalnie okazało się, że ma bardzo poważną, wrodzoną wadę nerek. Nie możemy tego naprawić ale dzięki odpowiedniej diecie (i minimalnej ilości leków) mam nadzieję że Harry będzie w tak dobrej formie jeszcze przez długi, długi czas.

Jeśli Aga pomogła w tak trudnym przypadku jak nasz to na pewno pomoże każdemu psiakowi ❤️❤️❤️

 

A z ciekawostek to chwilowo czerwone krwinki i Hct ma w normie więc przerwa w Aranespie. Sterydu już nie dajemy 👍🏻

Poznaj tą historię z mojego punktu widzenia

4 miesięczny Golden powinien ważyć w przedziale 15-20 kilogramów, tymczasem Harry trafił do mnie z wagą startową w ankiecie: 10 kilogramów! Nie powiem – to mroziło krew.

Pies nie jadł, często zwracał. Jakby mało było podejrzeń zatrucia czy choroby nerek, to jeszcze w badaniu wyszły lamblie.

Pies miał objawy niedożywienia, otrzymywał masę leków i z uwagi na rosnące osłabienie, niestety pojawiała się coraz głośniejsza sugestia, by psa dłużej nie męczyć.

Na szczęście Opiekunowie nie byli z tych, co łatwo się poddają. A i po wdrożeniu zmian wcale nie szło nam tak łatwo, jakby to się wydawało z opisu Izy. I to chcę w swojej wersji podkreślić.

Bo dziś ja też pamiętam tą historię w samych superlatywach, ale moje notatki mówią co innego 🙂

I mimo tego, że historia Harrego jest inspirującym przypadkiem, to nie jest dowodem, że u Was pójdzie tak samo “gładko i z górki”. Miejcie to proszę z tyłu głowy.

 

 

Zdarzały się nam wpadki.

 

A to dziecko chciało dobrze i podało psu coś, co niekoniecznie pasowało do ustalonego planu działania. A to kupiono nie taki kawałek mięsa, a to coś się sypło lub czegoś brakło. Ja też musiałam reagować bardzo szybko na zmieniającą się wagę Harrego i zdarzyło się przedobrzyć, gdy zachwyt nad zmianami sprawił, że zbytnio chciałam poluzować Harremu dietetyczny reżim.

Nie mniej jednak fakt, że Harry bardzo szybko i bardzo pozytywnie zareagował na zmianę diety i w końcu zaczął rosnąć a z czasem brykać, jak TYPOWY SZCZENIAK, dał nam dużego kopa do działania.

 

 

Trzeba było przeżyć zderzenie ze ścianą

 

Bo przecież, jak nerki, to nie wolno białka 😉  Bo przecież białko szkodzi. ( TO BZDURNE UPROSZCZENIE – pisałam o tym tutaj)
A tu mamy niedożywionego psa.
Szczeniaka, który ma rosnąć intensywnie!

Ostatecznie po wielu zmianach zatrzymaliśmy się na poziomie ponad 20% białka DM (w suchej masie) i mówimy tylko i wyłącznie o białku pochodzenia zwierzęcego.
Także no…
Da się bezpiecznie karmić “psa nerkowego” bez udziału śruty kukurydzianej, glutenu paszowego pszennego
(L.I.P.), izolatu białka sojowego (L.I.P.), lignocelulozy, kukurydzy, glutenu paszowego kukurydzianego,
włókien z cykorii i babki płesznik czy podobnych wiórów z innych nerkowych produktów.

Dieta była restrykcyjna w kontekście fosforu, stosunkowo nisko trzymaliśmy sód, magnez i wszystko, co w nadmiarze się wysikuje 😉  To dość istotne, bowiem wiele składników pokarmowych uznaje się za bezpieczne, gdyż się nie kumulują. Wysikujemy je. Jednak w przypadku psów z chorymi nerkami nie chcemy nadmiaru niczego, co zmusi nerki do większej pracy.

Nie ważne zatem, że sód czy magnez w diecie zdrowego psa może wielokrotnie przekraczać zapotrzebowanie nie wywołując skutków ubocznych.  Naszym celem było trzymać wszystko w zakresie między 100-150% RA i to max! (RA – zapotrzebowanie)

Z drugiej strony, ponieważ pies był za mały względem swojej rasy i wieku, potrzebowaliśmy wsparcia dla wzrostu. Stąd dieta została skomponowana tak, by zawierała wszystkie aminokwasy i to w ilościach znacząco przekraczających minimum żywieniowe szczeniaka. Do tego spora ilość wysokiej jakości kwasów omega 3 i pilnowanie poziomów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ze sporym naciskiem na witaminę D.

Nie tylko białko wcale nie zostało skrajnie ograniczone do wiórkowych źródeł 😉 W pierwszej fazie, gdy najbardziej zależało nam na tym, by Harry zaczął przybierać na wadze, fosfor ciągle oscylował w okolicy 120% RA, później zeszliśmy między 90-100%RA a po ustabilizowaniu się psa i konsultacji nefrologicznej ustaliliśmy, by na wszelki wypadek zejść zapobiegawczo niżej, co i tak oznaczało, by nie przekraczać 90%RA. Także nasze fosforowe restrykcje wcale nie poszły bardzo głęboko. I pamiętajcie, nadal mówimy o diecie opartej o pełnowartościowe białka pochodzenia zwierzęcego.

 

 

Zawsze pada pytanie o suplementację

 

 

Harry wcale nie przyjmuje jej dużo. Wapń, kwasy omega 3 oraz wysokiej jakości witamina E.  Do tego w początkowej fazie większa dawka cynku, potem zredukowana do ilości wynikającej z zapotrzebowania. I TO JUŻ KONIEC.

Żadnych diuretyków, żadnych “przyspieszaczy”, “polepszaczy”. NIC!
Nie było to do niczego potrzebne, ale za to pilnowałam, jak wściekły pies składników diety 🙂

 

To by się nie udało bez dużego samozaparcia i chęci nauki ze strony Opiekunów.

 

Nagle okazało się, że psu trzeba gotować jedzonko precyzyjniej odmierzając składniki, niż kulturyście na redukcji 🙂

Trzeba było poświęcić trochę czasu, by nauczyć się i zrozumieć charakter choroby. Nie po to, by znęcać się nad sobą jej ciężarem, ale po to by móc prowadzić otwarty dialog z weterynarzami.

Iza otrzymywała ode mnie każdy przepis z opisem, co robimy i dlaczego, po to by mogła go pokazać, ale też rozmawiać z weterynarzami.

W końcu schodziliśmy z leków, z sugerowanej przez nich suplementacji.  I nie było to wcale łatwe. Bo wszystkie strony tego dialogu widziały, że stan psa się poprawia, ale też wiedziały, że on nie zdrowieje.  Mówimy tu ostatecznie o wrodzonej chorobie nerek. Walczyliśmy z całych sił o bezpieczną stabilizację, nie cudowne ozdrowienie. W takich sytuacjach zawsze masz jakąś porcję strachu z tyłu głowy i trzeba pozostać czujnym, jak ważka.

Poważnym “game changer’em” w tej historii była jedna z kolejnych wizyt u nefrologa, gdy doktor Neska-Suszyńska oceniła swoim okiem naszą pracę i przepis i skinęła głową 🙂 To mocno uskrzydliło Opiekunów. I od tego czasu można powiedzieć, że szło “z górki”.

Dostaliśmy od Pani doktor dalsze wskazówki, ale fakt, że zasugerowana korekta to była praktycznie kosmetyka, dała wszystkim serio olbrzymiego kopa!

I tu podkreślę ponownie – ogrom pracy ze strony Opiekunów, by nauczyć się na co zwracać uwagę, jak odczytywać samopoczucie psa, co powinno ich niepokoić, co jest ważne w jedzeniu, czego nie wolno absolutnie a co możemy przemycać – to wszystko wpłynęło na efekt końcowy!

Moja praca i czasem wręcz obozowy reżim narzucony Opiekunom, bez tego wszystkiego nie miałby żadnego wpływu ani sensu.

 

Podsumowanko

Nasza taka ścisła współpraca trwała dobre pół roku.

Po tym czasie Opiekunowie czuli się już na tyle bezpiecznie a pies był na tyle stabilny, że nie był już absolutnie potrzebny klosz i żaden nadzór z mojej strony. I odleciały ptaszyny w stronę zachodzącego słońca, zostawiając mnie machającą chusteczką.

Harry skończył roczek z wagą ponad 23 kilogramy. Nadal rozmiarowo odstaje od wzorca rasy, ale pewnych rzeczy nie da się naprawić ani nadgonić. Czasem rzucam okiem na kontrolne wyniki krwi, ale nie dzieje się u niego nic, co wymagałoby naszej mobilizacji.

Otrzymywane zdjęcia czy filmiki pokazujące, jak dokazuje na spacerach cieszą niezmiennie. A za nazwanie mnie publicznie “bardzo zakręconą” postawiłam sobie w moim kajecie odpowiedni znacznik i kiedyś odbiję piłeczkę 🙂

5 1 vote
Ocena użytkowników

WITAJ NA MOIM BLOGU

log-a(1)

Wspieram zwierzaki na drodze do zdrowia.
Łączę kropki i docieram do sedna.
Uczę i prowadzę za rękę

Na tym blogu pokażę Ci, jak bezpiecznie i skutecznie stosować dietoterapię i zioła, z korzyścią dla zdrowia Twojego i Twojego psa.

Jak mogę CI pomóc?

Warto przeczytać

Najczęściej wybierane:

Kochacie to!

Newsletter pełen wiedzy

Zapisz się do newslettera! W ten sposób nie przegapisz nowych treści i uzyskasz dostęp do niespodzianek tylko dla subskrybentów.

Previous slide
Next slide
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Puk puk, ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Cookies settings
Akceptuj
Odrzuć
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka prywatności istniała tu od początku istnienia mojego serwisu i od początku istnienia serwisu tak samo dbałam i dbam nadal o to, by Wasze dane były bezpieczne. Wszystkim użytkownikom zawsze udostępniałam prawa, które teraz, dzięki RODO, pojawiły się w ogólnej świadomości, w tym prawo do cofania wszelkich zgód, a także prawo o byciu zapomnianym.

Od początku istnienia serwisu każda rejestrująca się czy zapisująca do newslettera osoba musiała potwierdzić swoją zgodę na otrzymywanie wiadomości z mojej strony dwukrotnie. Raz – uzupełniając formularz zapisu, drugi raz – klikając w link potwierdzający zapis otrzymany w emailu.

Dbam o to, aby moja Polityka Prywatności zawsze była przejrzysta. Jak jednak pokazują narzędzia analityczne dopiero teraz tak naprawdę zaczęliście wchodzić na tą podstronę :)

Jednak tu się praktycznie nic nie zmieniło :D

Miłego czytania!

Jestem właścicielem: fitopies.pl

Każdego Klienta i Użytkownika wymienionych powyżej stron oraz wszystkich publikacji należących do Fitopies obowiązuje aktualna Polityka Prywatności. Jakiekolwiek wprowadzane zmiany polityki prywatności nie wpływają na podstawową zasadę: Fitopies nie sprzedaje i nie udostępnia osobom trzecim danych personalnych czy adresowych Klientów i Użytkowników wymienionych powyżej stron. Fitopies nigdy nie wysyła spamu. Fitopies nigdy nie wyśle Klientom ani Użytkownikom ofert, które nie będą związane z podstawową działalnością firmy. Jeśli nie zgadzasz się z Polityką Prywatności, proszę nie odwiedzać serwisów, nie subskrybować biuletynów tworzonych przez Fitopies a także nie nabywać produktów ani usług oferowanych przez Fitopies Korzystając z wyżej wymienionych serwisów, oferowanych przez nie usług i zapisując się do subskrypcji biuletynu, zgadzasz się z niniejszą Polityką Prywatności i oświadczasz, że:
 1. wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, podanych dobrowolnie, dla celów marketingowych przez Fitopies. Zgoda obejmuje również przetwarzanie danych w przyszłości, pod warunkiem braku zmiany celu przetwarzania.
 2. wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej od Fitopies, na podane przez Ciebie dane teleadresowe.
 3. zostałeś/aś poinformowany/a o tym, że: - administratorem Twoich danych osobowych jest Fitopies; - masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo do ich poprawiania i usuwania; - podanie danych osobowych jest dobrowolne, a jednocześnie niezbędne do korzystania z serwisu.

Polityka prywatności serwisu fitopies.pl

1. Informacje ogólne

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621, 33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:

a. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.

b. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").

c. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego.

3. Serwis powierza przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych i gwarantującym bezpieczeństwo tych danych.

Co to dla Ciebie oznacza, tak po ludzku:

Zakładając konto użytkownika, składając zamówienie, zapisując się do newslettera, komentując któryś z artykułów na blogu, czy po prostu kontaktując się ze mną za pośrednictwem formularza i poczty email, przekazujesz mi swoje dane osobowe, a ja gwarantuję, że Twoje dane są poufne, bezpieczne i nie są udostępniane podmiotom trzecim bez Twojej zgody.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy wchodzisz i przeglądasz moją stronę internetową:

a) Twoją obecność rejestrują narzędzia analityczne Google Analytics, które zbierają informacje na temat Twoich odwiedzin strony, tego, jakie podstrony zostały wyświetlone, ile czasu tam spędzono, czy zostały odwiedzone ( kliknięte) inne podstrony. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics. W ramach Google Analytics zbierane są dane demograficzne oraz dane o zainteresowaniach. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na zbieranie o Tobie takich danych, czy nie.

b) Twoją obecność rejestruje Facebook Pixel, który umożliwia prezentowanie spersonalizowanych reklam w serwisie Facebook. Wiążę się to z wykorzystywaniem plików cookies firmy Facebook. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na korzystanie przeze mnie w Twoim przypadku z Pixela Facebooka.

c) Korzystam z systemu komentarzy Disqus, co wiąże się z wykorzystywaniem plików cookies tego narzędzia. Jeśli więc skomentujesz cokolwiek w moim serwisie, stanie się to za pośrednictwem Disqus i ich pliki cookies zbiorą Twoje dane.

d) Przy każdym artykule masz możliwość skorzystania z funkcji społecznościowych, takich jak udostępnianie moich treści w serwisach społecznościowych. Korzystanie z tych funkcji może wiązać się z wykorzystywaniem plików cookies administratorów serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Google+, Pinterest.

Kiedy składasz zamówienie w sklepie:

a) Do realizacji zamówienia potrzebuję Twojego imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu email. Po pierwsze, muszę gdzieś tą paczkę wysłać :) Po drugie, musimy mieć możliwość kontaktu na wypadek błędu w zamówieniu, błędu w adresie, braku czy nieprawidłowej płatności czy w innych sytuacjach.

b) Twoje dane trafiają do mojego panelu administracyjnego, czyli do bazy sklepu na platformie  wordpress i wtyczki woocommerce. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

c) Cała strona jest umieszczona na serwerach LH. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

d) Po złożeniu zamówienia wystawię Ci rachunek poprzez serwis IFIRMA. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

e) No i perełka! Dzięki nowym przepisom, które każą mi traktować Ciebie tak, jakby to była nowość, muszę Cię powiadomić, że Twoje dane teleadresowe udostępniam wybranemu na etapie składania zamówienia DOSTAWCY. Z pewnością otrzymasz od wybranego Dostawcy email z potwierdzeniem, że ja paczkę nadałam. Jest również możliwe, że Kurier reprezentujący Dostawcę zadzwoni do Ciebie. Tak, to ja podałam mu Twój adres i numer!! Ale to wszystko po to, by usługa zrealizowana została sprawnie i szybko bez biegania i szukania przesyłek po całym mieście. Dostawców też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

Jeśli zgodzisz się na otrzymywanie newslettera

a) Twój adres email trafi do mojej bazy, ale jak było zawsze – wyślę Ci cokolwiek dopiero, gdy potwierdzisz zapis drugi raz, klikając w link otrzymany ode mnie w mailu. Tak było zawsze, nic się nie zmieniło.

b) Do wysyłki emaili korzystam z wtyczki email subscribers, w ramach którego przetwarzane są dane subskrybentów newslettera.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Ciebie wystarczające, poniżej znajdują się informacje szczegółowe.

2. Dane osobowe

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621,33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Jeśli uznasz, że przy przetwarzaniu Twoich danych osobowych dopuściłam się naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, masz możliwość wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

3. Cele, podstawy prawne oraz okres przetwarzania danych osobowych wskazane są odrębnie w stosunku do każdego celu przetwarzania danych (patrz: opis poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych).

4. Uprawnienia. RODO przyznaje Ci następujące potencjalne uprawnienia związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:

 1. prawo dostępu do danych osobowych,

 2. prawo do sprostowania danych osobowych,

 3. prawo do usunięcia danych osobowych,

 4. prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

 5. prawo do wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,

 6. prawo do przenoszenia danych,

 7. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego,

 8. prawo do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli takową zgodę wyraziłaś.

Zasady związane z realizacją wskazanych uprawnień zostały opisane szczegółowo w art. 16 – 21 RODO. Zachęcam do zapoznania się z tymi przepisami.

5. Odbiorcy danych. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi na Twoją rzecz. Między innymi:

 1. LH.pl https://www.lh.pl/kontakt – w celu przechowywania danych osobowych na serwerze,

 2. IFIRMA https://www.ifirma.pl – w celu korzystania z programu do fakturowania, w którym przetwarzane są dane osób, dla których wystawiana jest faktura/rachunek,

 3. E sprzedaż https://esprzedaz.com/ – platforma sprzedażowa, w celu umożliwienia złożenia i obsługi zamówienia w sklepie Psiegryzki/Fitopies

 4. Dostawcy usług, firma INPOST oraz DHL – celem dostarczenia zamówionych produktów fizycznych na wskazany adres.

Wszystkie podmioty, którym powierzam przetwarzanie danych osobowych gwarantują stosowanie odpowiednich środków ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych wymaganych przez przepisy prawa.

3. Cele i czynności przetwarzania

1) Konto użytkownika. Zakładając konto użytkownika, podajesz dane niezbędne do założenia konta, takie jak adres e-mail, imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do założenia konta. W ramach edycji danych konta możesz dokonywać zmiany lub usunięcia swoich danych. Pamiętaj jednak, że usunięcie konta nie prowadzi do usunięcia informacji o zamówieniach złożonych przez Ciebie z wykorzystaniem konta. Takie dane trzymam tak długo, jak jest to konieczne ze względu na przepisy podatkowe.

Dane przekazane mi w związku z założeniem konta są przetwarzane w celu założenia i utrzymywania konta na podstawie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną zawieranej poprzez rejestrację konta.

2) Zamówienia. Składając zamówienie, podajesz dane niezbędne do realizacji zamówienia, takie jak imię i nazwisko, adres do rozliczeń, adres e-mail, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do złożenia zamówienia.

Dane przekazane mi w związku z zamówieniem, przetwarzane są w celu realizacji zamówienia, wystawienia i wysłania faktury, uwzględnienia faktury w mojej dokumentacji księgowej oraz w celach archiwalnych i statystycznych.

Dane o zamówieniach będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji zamówienia, a następnie do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Ponadto, po upływie tego terminu, dane nadal mogą być przeze mnie przetwarzane w celach statystycznych. Przepisy podatkowe nakładają na mnie obowiązek przechowywania faktur z Twoimi danymi osobowymi przez okres 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku danych o zamówieniach nie masz możliwości sprostowania tych danych po realizacji zamówienia. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Podobnie, nie możesz sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych zawartych w fakturach.

3) Newsletter. Jeżeli chcesz zapisać się do newslettera, musisz przekazać mi swój adres e-mail za pośrednictwem formularza zapisu do newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by zapisać się do newslettera.

Dane przekazane mi podczas zapisu do newslettera wykorzystywane są w celu przesyłania Ci newslettera, a podstawą prawną ich przetwarzania jest Twoja zgoda wyrażona podczas zapisywania się do newslettera.

Dane są przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera, chyba że wcześniej zrezygnujesz z jego otrzymywania. Wówczas usunę Twoje dane z mojej bazy.

4) Reklamacje i odstąpienie od umowy. Składając reklamację lub odstępując od umowy, przekazujesz mi dane osobowe zawarte w treści reklamacji lub oświadczeniu o odstąpieniu od umowy, które obejmują: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail, numer rachunku bankowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by złożyć reklamację lub odstąpić od umowy.

Dane będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji procedury reklamacyjnej lub procedury odstąpienia. Reklamacje oraz oświadczenia o odstąpieniu od umowy mogą być ponadto archiwizowane w celach statystycznych.

W przypadku danych zawartych w reklamacjach oraz oświadczeniach o odstąpieniu od umowy nie masz możliwości sprostowania tych danych. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy.

5) Komentarze. Jeżeli chcesz skomentować treść na blogu, musisz wypełnić formularz Disqus i podać w nim swój adres e-mail oraz imię/nick. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by dodać komentarz.

Dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania komentarzy na blogu, chyba że wcześniej poprosisz o usunięcie komentarza, co spowoduje usunięcie Twoich danych z bazy.

6) Kontakt e-mailowy. Wysyłając do mnie wiadomość za pośrednictwem formularza lub poczty elektronicznej, automatycznie przekazujesz mi swój adres email, na który mam udzielić odpowiedzi. Podanie adresu email jest dobrowolne, ale niezbędne, by nawiązać kontakt. Może się zdarzyć, że w treści wiadomości zawrzesz inne dane osobowe, na co nie mam wpływu.

Twoje dane są przetwarzane w celu kontaktu z Tobą, a podstawą przetwarzania jest Twoja zgoda wynikające z zainicjowania tej formy kontaktu.

Treść korespondencji nie jest przeze mnie magazynowana, ale zawsze możesz zarządać jej usunięcia. Muszę jednak zaznaczyć, że biorę pod uwagę możliwość wystąpienia między nami sytuacji konfliktowej i może się zdarzyć, że w sytuacji spornej między nami zachowanie korespondencji będzie dla mnie priorytetowe z uwagi na przebieg i rozstrzygnięcie sporu.

4. Informacje w formularzach

1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.

2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)

3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej.

4. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.

5. Informacja o plikach cookies i technologiach śledzących

1. Serwis korzysta z plików cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

c. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.

5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

9. Zalecam przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics

10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google i Facebook, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.

11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

12. Możesz zapobiec rejestrowaniu zgromadzonych przez pliki cookies danych dotyczących korzystania przez Ciebie z mojej strony internetowej przez Google, jak również przetwarzaniu tych danych przez Google, instalując wtyczkę do przeglądarki znajdującą się pod następującym adresem: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout.

13. Informacje zbierane w ramach Pixela Facebooka są anonimowe i nie pozwalają mi na identyfikację użytkowników.

6. Logi serwera

1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.

2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:

a. Czas nadejścia zapytania,

b. Czas wysłania odpowiedzi,

c. Nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,

d. Informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,

e. Adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,

f. Informacje o przeglądarce użytkownika,

g.Informacje o adresie IP.

3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.

4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

7. Udostępnienie danych

1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.

3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

8. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www

2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:

a. Internet Explorer

b. Chrome

c. Safari

d. Firefox

e. Opera

f. Android

g. Safari (iOS)

h. Windows Phone

i. Blackberry

Zmiany Polityki Prywatności Fitopies zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. Zmiany Polityki Prywatności będą komunikowane Użytkownikom na stronie Serwisu oraz podczas logowania Użytkownika do Serwisu. Wszelkie zmiany do Polityki Prywatności stają się skuteczne w chwili ich zamieszczenia na stronie internetowej Serwisu, o ile nie zastrzeżono inaczej. Po ukazaniu się na stronie głównej Serwisu lub w innych miejscach do tego przeznaczonych w Serwisie informacji o zmianach w Polityce Prywatności, Użytkownik powinien niezwłocznie zapoznać się ze zmianami, gdyż aktywacja w Serwisie po takim ogłoszeniu stanowi bezwarunkową akceptację nowej treści Polityki Prywatności przez Użytkownika. UWAGA: Wszystkie zakupy USŁUG świadczonych drogą elektroniczną są nie-refundowalne i nie podlegają reklamacji. Zgodnie z prawem nie możesz odstąpić od umowy w przypadku, gdy rozpocząłeś już korzystanie z zamówionych usług. Informacje na stronie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ani indywidualnej porady. Wszelkie decyzje i działania podejmujesz na własną odpowiedzialność.
Save settings
Cookies settings