Pies się drapie? Może to szampon?

pies sie drapie - może przez szampon?
Mówimy często i gęsto o wpływie diety na stan skóry. Także o wpływie herbicydów, metali ciężkich, chemii w pożywieniu i w domu, potrzebie oczyszczania. Ale kąpanie/pielęgnacja psa? To są przecież czynności, które mają psu pomóc! A jednak mogą zaognić problem
pies sie drapie - może przez szampon?
4.6 5 votes
Ocena użytkowników

Twój pies się drapie? A w czym go kąpiesz?

Osoby, których “pies się drapie” i które zwracają się do mnie o pomoc w opanowaniu psiej alergii czy niekończącego się świądu często są zaskoczone tym pytaniem.

Ale nawet trochę się im nie dziwię.

Przecież weterynarze nakazują przy ataku dermatoz kąpać psa nawet częściej, niż zwykle.

W końcu kąpanie usuwa z sierści zabrudzenia, drażniące skórę pyłki a także pchły. No i dostarcza składników leczących, przeciwbakteryjnych i łagodzących, dzięki którym w reklamie 😉 pies się drapie rzadziej.

Jednak czy na pewno z kąpaniem wiążą się same plusy?

Popularne na rynku groomerskim szampony/odżywki/a nawet kremy pielęgnacyjne dla alergików często posiadają w składzie substancje, których reputacja jest daleka od idealnej. Ponieważ większość z tych składników ma działanie drażniące, wysuszające lub powodujące świąd, warto je poznać i wykluczyć.

Na końcu tego tekstu przeanalizujemy razem skład kilku dostępnych na rynku szamponów.

Jednak już teraz powiem CI, że np. popularny szampon hipoalergiczny pewnego doktora na 15 składników ma aż 8, które działają drażniąco na skórę i powodują świąd!

 

Czy to możliwe, że Twój pies się drapie przez szampon?

Jeśli więc uświadomisz sobie, że skóra to największy organ, do tego zdolny do absorbowania składników w głąb ciała, zrozumiesz, jak ważne jest unikanie wszystkiego, co może dodatkowo podrażniać już i tak nadwrażliwego psa!

Zatem, do dzieła!

Dla spieszących się – lista jest zwinięta. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego dany składnik tu trafił, kliknij w nazwę i rozwiń listę i zapoznaj się z argumentami.

Pomijając wszystko inne – na co komu barwnik w szamponie/odżywce/maści dla psa?
 

Szczególnie że sztuczne barwniki wiązane są z toksycznym działaniem na organizm, podrażnianiem skóry, zapychaniem porów, trądzikiem, wysypkami.

W produktach, w których dodatkowo pojawią się substancje ułatwiające przenikanie w głąb – przejdą w głąb i barwniki. Tylko ponownie spytam – po co?

Barwnik Blue 1 – powiązany z rakiem w badaniach na zwierzętach.

A Red 3 powiązana z rakiem i guzami tarczycy.

Znowuż Yellow 5 powoduje alergie i nadwrażliwość skóry.

Tymczasem Yellow 6 jest związany z guzami nerek

Ponieważ mówimy o kosmetykach, nie widzę dla barwników żadnego uzasadnionego zastosowania w pielęgnacji skóry isierści.

Popularny składnik produktów przeciwtrądzikowych.

Ale wśród alergików znany jest głównie ze swojego podrażniającego wpływu na skórę, oczy i układ oddechowy.

Także wyjątkowo toksyczny po połknięciu. A w raportach stwierdzano również jego wpływ na wzrost guzów.

BHA i BHT są używane jako konserwanty w wielu produktach – zarówno żywnościowych, jak i w kosmetykach.

Co ciekawe – z uwagi na „naturalne pochodzenie„ tego związku, często znajduje się go w produktach markowanych jako zdrowe, prozdrowotne, 100% naturalne itd.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, z ang. International Agency for Research on Cancer) zaklasyfikowała BHA jako kancerogen.

Istotne jest, że może on zakłócać pracę hormonów, uszkadzać narządy… i oczywiście powodować wysypkę, astmę, zapalenia śluzówki

Warto zwrócić uwagę, BHT BHA są zakazane w użyciu w produktach dla małych dzieci.

I oczywiście nie uczłowieczam tu naszych pupili, ale skoro coś jest wyjątkowo szkodliwe dla kilkukilogramowego dziecka, to mam uwierzyć, że na kilkukilogramowego psa pozostaje bez wpływu?

Weź pod uwagę również suplementy. Poza kosmetykami sprawdź np olej rybi i inne suple z olejami podawane psom. Również dotyczy to kremy do zabezpieczania łap.

Sam z siebie ten składnik nie jest uznawany za szkodliwy, ale… potrafi reagować z innymi składnikami w składzie kosmetyków tworząc potencjalnie kancerogenną substancję zwaną NDEA.

I to już zostało potwierdzone w badaniach na zwierzętach. NDEA wiąże się z guzami
wątroby, rakiem skóry czy chorobami w obrębie tarczycy. Podrażnienia i wysypki to już przy tym niewielki problem

Warto unikać: DEA/MEA/TEA, Deithanolamine, monoethanolamide, triethanolamine, Cocamide DEA, cocamide MEA, DEA oleth-3 phosphate, DEA-cetyl phosphate, Lauramide DEA, Linoleamide MEA, Myristamide DEA, Oleamide DEA, Stearamide MEA, TEA-lauryl sulfate

Dimetikon ukrywający się też pod nazwa polydimethylsiloxane lub w skrócie PDMS to bardzo popularny silikon.

Używany jest w kosmetykach pielęgnacyjnych, nabłyszczających sierść ale również w piankach na pchły, gdyż substancja ta jest na tyle lepka, że unieruchamia owady.

Ponieważ uważa się go za względnie bezpieczny, jest bardzo popularnym składnikiem. Jednak może powodować podrażnienia skóry, reakcje alergiczne i przesuszenie, szczególnie gdy jest często używany.

Lubi się nadbudowywać na włosie i skórze, zaburza naturalne procesy nawadniania, powoduje pękanie skóry ( w wyniku przesuszenia).

Jednak podobnie jak pchłę, dimetikon zatrzymuje blisko skóry również to, czego tam nie chcemy: sebum, bakterie, naskórek. Nie powinno dziwić, że pies się drapie.

Stąd też nie dziwi, że jest oskarżany o powodowanie trądziku i wyprysków.

Warto unikać: Methicone, Phenyl trimethicone, Dimethicone, Cyclomethicone, Dimethiconol, Dimethicone copolyol

Ftalaty to chemikalia działające niszcząco na układ endokrynologiczny i zaburzające produkcję hormonów. Z tego powodu w organizmie zachowują się jak własne hormony.

Zgodnie z raportem Uniwersytetu Maryland, zarówno badania na ludziach jak i na zwierzętach wykazały, że ekspozycja na ftalaty może powodować zaburzenia płodności u obu płci.

Zwróć uwagę, że część badań wskazuje również na związek między ftalatami a astmą, problemami z płucami czy alergiami skórnymi.

W formulach kosmetycznych, zarówno tych dla ludzi, jak i dla psów często chowają się pod terminem FRAGRANCE, który jako objęty tajemnicą marki nie musi być już szczegółowo rozpisywany.

Warto unikać: DBP (dibutylphthalate), DMP (dimethylphthalate), DEP (diethylphthalate), DEHP (Di(2-ethylhexyl)phthalate), BzBP (benzylbutyl phthalate), FRAGRANCE (o ile nie jest napisane wprost że użyto naturalnych zapachów, essential oils)

Silny alergen. W rezultacie może podrażnić skórę i oczy oraz przyczynić się do wystąpienia łuszczycy.

Warto unikać: Linalool, Linalool Essential Oil, Linalyl Alcohol

Znany ze swoich antybakteryjnych właściwości konserwant, który przy okazji zawiera neurotoksyny.

Ostatecznie udowodniono w badaniu na szczurach, że wystarczy 10 minut ekspozycji na MIT, by spowodować uszkodzenia komórek w mózgu.

MIT niesie ze sobą ryzyko padaczek i zostało uznane jako składnik powodujący podrażnienia skóry.

Finalnie badania z 2013 roku wykazały, że w przypadku atopii i podrażnień/zapaleń skóry absolutnie nie powinny być używane.

MIT/MI jest również obecny w chusteczkach dla dzieci, chusteczkach do wycierania fafli.

Najczęstszym problemem z tymi substancjami jest ich częste zanieczyszczenie tlenkiem etylenu i 1,4-dioksanem.

Pamiętaj, że obie te substancje są silnie kancerogenne.

Co najważniejsze, PEG ułatwia absorpcję składników przez skórę. To jest dobra wiadomość, gdy te składniki są pożądane, ale zła, jeśli nasz szampon lub inny kosmetyk zawiera również inne podejrzane składniki.

Im niższy numer PEG, tym łatwiej wnika on w skórę i więcej potencjalnych problemów sprawia.

Polysorbate 20 został również powiązany z alergiami skórnymi.

 

Warto jednak bliżej przyjrzeć się tym możliwym zanieczyszczeniom.

 

Jedna z organizacji konsumenckich, prowadząc kampanię na rzecz bezpiecznych kosmetyków, opublikowała arkusz informacyjny na temat 1,4-dioksanu.

 

Podają, że poziomy 1,4-dioksanu występujące w wielu produktach do higieny osobistej są 1000 razy wyższe niż te, które powodują raka w badaniach na zwierzętach.

 

Dodają, że według FDA „Badania absorpcji przez skórę wykazały, że dioksan łatwo przenika przez skórę zwierząt i ludzi” Może to być szczególnie niepokojące, jeśli bierzesz gorącą kąpiel lub prysznic/ lub właśnie – kąpiesz psa. Gdy pory skórne się otwierają się pod wpływem ciepła, skóra może przyjmować jeszcze więcej 1,4-dioksanu.

 

Polisorbat-20 w badaniach na zwierzętach spowodował toksyczność rozwojową i reprodukcyjną,

Umiarkowane dawki powodowały podrażnienia skóry.  A przy podrażnianej skórze raczej nie dziwi, że pies się drapie.

Petroleum to jest dopiero cicha menda. Obecny niemal wszędzie składnik, podobnie jak PEGi często i gęsto skażony kancerogennym 1,4-Dioxane, o którym było wyżej.

Z tego powodu np.: wazelina dozwolona jest do stosowania w produktach kosmetycznych wyłącznie wtedy, gdy znany jest cały proces rafinowania i można udowodnić,
że surowiec, z którego została otrzymana, nie jest rakotwórczy.

Ale:

Te produkty tworzą barierę na powierzchni skóry.

Z jednej strony jest to ok – zatrzymują składniki odżywcze i wilgoć w skórze. Z drugiej strony tworzą nieprzenikniony tłusty film blokujący chociażby absorpcję wit D.

Potrafią nadbudowywać się na skórze. I przede wszystkim – nic nie dają.

Same z siebie nie robią nic. Nie dostarczają skórze nic.

Nie lepiej użyć dobrego oleju, wosku pszczelego? Czegoś co niesie ze sobą jakąś wartość prozdrowotną? Witaminy?

Umieściłam go jednak na liście składników niepożądanych również z innego powodu.

Ostatnio jedna z Opiekunek pokazała mi niby naturalną maść na hot spoty/podrażnienia i uwaga – sączące się i ropiejące zmiany skórne i brzydkie fafle.

Jak można smarować coś, co się sączy wazeliną i „zamykać” stan zapalny w skórze? Nie wiem. Serio nie wiem.

A ponieważ ten artykuł jest skierowany do posiadaczy psów wrażliwych/alergicznych/podatnych na zmiany skórne – mówię tym składnikom wyraźne i głośne nie.

Z kilkuletniej praktyki i współpracy z Opiekunami alergicznych psów wiem, że unikanie wszystkich pochodnych ropy dobrze wpływało na stan skóry.

Warto unikać: Petrolatum, Xylene, Toluene, Mineral oil, Liquid paraffin, Vaseline, Petroleum jelly

Substancja, która zwiększa wchłanianie poprzez skórę

W badaniach glikol propylenowy jest opisywany jako nietoksyczny, jeśli się go spożyje.

W kilka godzin jest eliminowany z ciała i nie kumuluje się w tkankach. Jednocześnie można łatwo znaleźć raporty, które jednak zwracają uwagę na możliwe kłopoty. W tym: rak, zaburzenia płodności i hormonalne, neurotoksyczność.

Dodatkowo, zarówno butylen glikol jak i glikol propylenowy silnie uczulają skórę i powoduje reakcje alergiczne, w tym zapalenia czy pokrzywki.

Więc, jeśli Twój pies się drapie, sprawdź etykietę w poszukiwaniu również tych składników

Znajdziecie w szamponach oraz płynach, które sprawiają że włosy/rajstopy się nie elektryzują. Są wiązane z astmą, alergiami i podrażnieniami skóry.

Niektóre substancje z tej grupy są groźniejsze niż inne. Za najgorszy uznaje się Quaternium-15, z uwagi na to że uwalnia formaldehyd – co było opisane wcześniej.

Inna substancja z tej grupy, benzalkonium chloride, zaburza pracę hormonów i układu rozrodczego. Uważa się ją również za toksyczną dla organizmów wodnych.

Te dwie substancje są obowiązkowym no-no w pielęgnacji wrażliwców.

Weź pod uwagę wykluczenie: Benzalkonium chloride, Cetalkonium chloride, Cetrimonium chloride, Lauryl dimonium hydrolysed collagen, Stearalkonium chloride, Diethyl ester dimethyl ammonium chloride, Dialkyl dimethl ammonium methyl sulfate, Hydroxethyl methyl ammonium methyl sulfate, Chemical DTDMAC (ditallow dimethyl ammonium chloride); Quaternium-18, Quaternium-26 i inne numery.

Formaldehyd jest składnikiem klejów stosowanych w meblarstwie, budownictwie, w
produkcji papieru śniadaniowego i tego do pieczenia. Można go jednak często znaleźć również w kosmetykach i tych dla ludzi, i tych dla psa.

Badania wskazują na możliwość wywoływania alergii skórnej oraz zdolność nasilania problemów z układem oddechowym. Formaldehyd stanowi zagrożenie dla chorych na astmę.

U.S. Department of Health and Human Researchers oraz International Agency for Research on Cancer zakwalifikowały go jako substancję kancerogenną.

Quaternium-15 jest najbardziej popularną formą w kosmetykach – może powodować raka
i nadwrażliwości skórne… czyli sprawiać, że Twój pies się drapie.

Warto unikać: DMDM hydantoin, BHUT (butylated hydroxytoluene), bronopol, diazolidinyl urea, sodium hydrozymethylglycinate, imidazolidinyl urea, methenamine, quarternium-15, Quaternium-18, Quaternium-26

Wodorotlenek sodu dozwolony jest tylko w niskich stężeniach i w kosmetykach do rzadkiego stosowania (lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania).

W internecie znajdziemy: Warunki i ostrzeżenia jakie powinny być umieszczone na opakowaniach kosmetyków zawierających wodorotlenek sodu:

  • “Zawiera alkalia”,

  • “Unikać kontaktu z oczami”,

  • “Może spowodować utratę wzroku”,

  • “Chronić przed dziećmi”.

Twój pies się drapie a w szamponie jest wodorotlenek sodu, który ma działanie podrażniające? Tylko pytam się – po co?

SLSy.

Znany problem, branża kosmetyczna „dla ludzi” coraz bardziej się z nich wycofuje. Ale w kosmetykach dla zwierząt hulaj dusza, piekła nie ma, co tłumaczy się różnicą w ph skóry psów

Tymczasem SLSy powodują podrażnienia skóry – w zależności od stężenia: od niewielkich po znaczne.

Potrafi przenikać przez skórę aż do krwi i kumulować się w sercu, wątrobie czy płucach. Cóż, ja podziękuję.

Warto unikać: Disodium Laureth Sulfosuccinate, Laureth-7, Lauryl Glucoside, Cocamidopropylo Betaine

Każdy z tych składników może spowodować, że pies się drapie? TAK!

Co w takim razie, gdy w składzie znajdzie się kilka takich podejrzanych o powodowanie świądu  substancji?

Ponieważ każdy z tych składników w pojedynkę stanowi ryzyko, to kosmetyk naładowany takimi składnikami raczej bezpieczniejszy się nie staje.

Obiecałam na początku, że przyjrzymy się z bliska kilku składom szamponów.

Wyróżnione na czerwono zostały składniki znajdujące się na liście powyżej

1) HIPOALERGICZNY ODŻYWCZY SZAMPON DLA PSÓW DŁUGOWŁOSYCH

Skład: Aqua / Water, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Laureth Sulfosuccinate, PEG-9, Cocoglycerides, (nie wymieniony na liscie – pogarsza stan skóry, obciąża i powoduje stany zapalne),Decyl Glucoside, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Quaternium-80, PEG/PPG-4/12, Dimethicone, Sodium Chloride, Diazolidinyl Urea, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate. Ponadto Parfum / Fragrance, Sodium Hydroxide, Linalool, CI 17200 / Red 33 oraz CI 19140 / Yellow 5.

To aż 14 na 20 składników!

Zatem tyle składników może powodować, że pies się drapie!

0 %

2) SZAMPON UNIWERSALNY DO 1GO MYCIA, IDEALNY DLA GROOMERA

Skład: Aqua (Water), Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide DEA, Citric Acid, Propylene Gycol, Avena Sativa (Oat Extract). Ponadto Parfum (Fragrance), Methylchloroisothiazolinone,  Methylisothiazolinone, Formaldehyde, C.I. 19140 (FD&C Yellow No. 5) oraz C.I. 42053 (FD&C Green No. 3)

 To aż 9 na 13 składników!

Zatem tyle składników może powodować, że pies się drapie!

0 %

3) SZAMPON NAWILŻAJĄCY DLA DOROSŁYCH PSÓW

Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sorbitol, Aloe Barbadensis Leaf Juice, PEG 4 Rapeseedamide, Hydrolyzed Wheat Gluten, PEG-7 Glyceryl Cocate, Polyqaternium-7, Polysorbate 20, Parfum, Sodium Chloride, Citric Acids. Ponadto Sodium Hydroxide, DMDM Hydantoin,  Methylchloroisothiazolinone oraz Methylisothiazolinone

To aż 11 na 17 składników !

Zatem tyle składników może powodować, że pies się drapie!

0 %

4) WODA TOALETOWA DLA ZWIERZĄT O ŚWIEŻYM I PRZYJEMNYM ZAPACHU

Skład: Deionized Water, Fragrance, Polysorbate 20, Aloe Vera Gel, Isostearamidopropyl Morpholine Lactate, Propylene Glycol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Tri Ethyl Amine. Następnie mamy FD&C Blue #1.

 To aż 7 na 11 składników!

Zatem tyle składników może powodować, że pies się drapie!

0 %

5) Szampon dr XX HIPOALERGICZNY

Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Ricinus communis, Sodium Cocoyl, Hydrolyzed Wheat Protein, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Glyceryl Stearate, Lanolin, Sodium Chloride. Ponadto DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone oraz Methylisothiazolinone.

To aż 8 na 15 składników!

Zatem tyle składników może powodować, że pies się drapie!

0 %

Czytaj etykiety i szukaj naturalnych rozwiązań!

Powinnam sobie to chyba wydrukować na koszulce 🙂

Jednak z całkowitą powagą: im bardziej podatnego na reakcje skórne masz psa, tym więcej uwagi musisz poświęcić na kontrolę tego, z czym ma kontakt.

Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko jedzenia, ale również wszystkiego, czego używasz do jego pielęgnacji i porządkowania przestrzeni w koło.

      • Mój własny pies, Baton – źle znosił Ajax, ale też zmusił mnie lata temu do wyrzucenia ulubionego wtedy balsamu Dove 🙂

      • U jednej z Opiekunek winnym pogarszającego stanu skóry u psa okazał się płyn do płukania pościeli.

      • Kolejna dopiero po 11 miesiącach zauważyła analizując notatki, że pies wcale nie ma alergii sezonowej a pogorszenie stanu skóry następuje zawsze w ciągu kilku dni po wizycie groomerskiej. 

      • Znam 4letniego maltańczyka, którego gwałtowne zmiany w zachowaniu sprawiły, że Opiekunka szukała uspokajczy/wyciszaczy. Po analizie okazało się że pies miał napady agresji/zwiększonej pobudliwości i niepokoju zawsze po kąpieli. A akurat u niego, z uwagi na rasę, kąpanie było raz na 1-2 tygodnie. Innymi słowy, pies stale był podrażniany. Zmiana środków do pielęgnacji załatwiła sprawę.
4.6 5 votes
Ocena użytkowników

WITAJ NA MOIM BLOGU

Wspieram zwierzaki na drodze do zdrowia.
Łączę kropki i docieram do sedna.
Uczę i prowadzę za rękę

Na tym blogu pokażę Ci, jak bezpiecznie i skutecznie stosować dietoterapię i zioła, z korzyścią dla zdrowia Twojego i Twojego psa.

Jak mogę CI pomóc?

Warto przeczytać

Najczęściej wybierane:

Kochacie to!

Newsletter pełen wiedzy

Zapisz się do newslettera! W ten sposób nie przegapisz nowych treści i uzyskasz dostęp do niespodzianek tylko dla subskrybentów.

Previous slide
Next slide
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Puk puk, ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Cookies settings
Akceptuj
Odrzuć
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka prywatności istniała tu od początku istnienia mojego serwisu i od początku istnienia serwisu tak samo dbałam i dbam nadal o to, by Wasze dane były bezpieczne. Wszystkim użytkownikom zawsze udostępniałam prawa, które teraz, dzięki RODO, pojawiły się w ogólnej świadomości, w tym prawo do cofania wszelkich zgód, a także prawo o byciu zapomnianym.

Od początku istnienia serwisu każda rejestrująca się czy zapisująca do newslettera osoba musiała potwierdzić swoją zgodę na otrzymywanie wiadomości z mojej strony dwukrotnie. Raz – uzupełniając formularz zapisu, drugi raz – klikając w link potwierdzający zapis otrzymany w emailu.

Dbam o to, aby moja Polityka Prywatności zawsze była przejrzysta. Jak jednak pokazują narzędzia analityczne dopiero teraz tak naprawdę zaczęliście wchodzić na tą podstronę :)

Jednak tu się praktycznie nic nie zmieniło :D

Miłego czytania!

Jestem właścicielem: fitopies.pl

Każdego Klienta i Użytkownika wymienionych powyżej stron oraz wszystkich publikacji należących do Fitopies obowiązuje aktualna Polityka Prywatności. Jakiekolwiek wprowadzane zmiany polityki prywatności nie wpływają na podstawową zasadę: Fitopies nie sprzedaje i nie udostępnia osobom trzecim danych personalnych czy adresowych Klientów i Użytkowników wymienionych powyżej stron. Fitopies nigdy nie wysyła spamu. Fitopies nigdy nie wyśle Klientom ani Użytkownikom ofert, które nie będą związane z podstawową działalnością firmy. Jeśli nie zgadzasz się z Polityką Prywatności, proszę nie odwiedzać serwisów, nie subskrybować biuletynów tworzonych przez Fitopies a także nie nabywać produktów ani usług oferowanych przez Fitopies Korzystając z wyżej wymienionych serwisów, oferowanych przez nie usług i zapisując się do subskrypcji biuletynu, zgadzasz się z niniejszą Polityką Prywatności i oświadczasz, że:
  1. wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, podanych dobrowolnie, dla celów marketingowych przez Fitopies. Zgoda obejmuje również przetwarzanie danych w przyszłości, pod warunkiem braku zmiany celu przetwarzania.
  2. wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej od Fitopies, na podane przez Ciebie dane teleadresowe.
  3. zostałeś/aś poinformowany/a o tym, że: - administratorem Twoich danych osobowych jest Fitopies; - masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo do ich poprawiania i usuwania; - podanie danych osobowych jest dobrowolne, a jednocześnie niezbędne do korzystania z serwisu.

Polityka prywatności serwisu fitopies.pl

1. Informacje ogólne

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621, 33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:

a. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.

b. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").

c. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego.

3. Serwis powierza przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych i gwarantującym bezpieczeństwo tych danych.

Co to dla Ciebie oznacza, tak po ludzku:

Zakładając konto użytkownika, składając zamówienie, zapisując się do newslettera, komentując któryś z artykułów na blogu, czy po prostu kontaktując się ze mną za pośrednictwem formularza i poczty email, przekazujesz mi swoje dane osobowe, a ja gwarantuję, że Twoje dane są poufne, bezpieczne i nie są udostępniane podmiotom trzecim bez Twojej zgody.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy wchodzisz i przeglądasz moją stronę internetową:

a) Twoją obecność rejestrują narzędzia analityczne Google Analytics, które zbierają informacje na temat Twoich odwiedzin strony, tego, jakie podstrony zostały wyświetlone, ile czasu tam spędzono, czy zostały odwiedzone ( kliknięte) inne podstrony. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics. W ramach Google Analytics zbierane są dane demograficzne oraz dane o zainteresowaniach. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na zbieranie o Tobie takich danych, czy nie.

b) Twoją obecność rejestruje Facebook Pixel, który umożliwia prezentowanie spersonalizowanych reklam w serwisie Facebook. Wiążę się to z wykorzystywaniem plików cookies firmy Facebook. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na korzystanie przeze mnie w Twoim przypadku z Pixela Facebooka.

c) Korzystam z systemu komentarzy Disqus, co wiąże się z wykorzystywaniem plików cookies tego narzędzia. Jeśli więc skomentujesz cokolwiek w moim serwisie, stanie się to za pośrednictwem Disqus i ich pliki cookies zbiorą Twoje dane.

d) Przy każdym artykule masz możliwość skorzystania z funkcji społecznościowych, takich jak udostępnianie moich treści w serwisach społecznościowych. Korzystanie z tych funkcji może wiązać się z wykorzystywaniem plików cookies administratorów serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Google+, Pinterest.

Kiedy składasz zamówienie w sklepie:

a) Do realizacji zamówienia potrzebuję Twojego imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu email. Po pierwsze, muszę gdzieś tą paczkę wysłać :) Po drugie, musimy mieć możliwość kontaktu na wypadek błędu w zamówieniu, błędu w adresie, braku czy nieprawidłowej płatności czy w innych sytuacjach.

b) Twoje dane trafiają do mojego panelu administracyjnego, czyli do bazy sklepu na platformie  wordpress i wtyczki woocommerce. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

c) Cała strona jest umieszczona na serwerach LH. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

d) Po złożeniu zamówienia wystawię Ci rachunek poprzez serwis IFIRMA. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

e) No i perełka! Dzięki nowym przepisom, które każą mi traktować Ciebie tak, jakby to była nowość, muszę Cię powiadomić, że Twoje dane teleadresowe udostępniam wybranemu na etapie składania zamówienia DOSTAWCY. Z pewnością otrzymasz od wybranego Dostawcy email z potwierdzeniem, że ja paczkę nadałam. Jest również możliwe, że Kurier reprezentujący Dostawcę zadzwoni do Ciebie. Tak, to ja podałam mu Twój adres i numer!! Ale to wszystko po to, by usługa zrealizowana została sprawnie i szybko bez biegania i szukania przesyłek po całym mieście. Dostawców też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

Jeśli zgodzisz się na otrzymywanie newslettera

a) Twój adres email trafi do mojej bazy, ale jak było zawsze – wyślę Ci cokolwiek dopiero, gdy potwierdzisz zapis drugi raz, klikając w link otrzymany ode mnie w mailu. Tak było zawsze, nic się nie zmieniło.

b) Do wysyłki emaili korzystam z wtyczki email subscribers, w ramach którego przetwarzane są dane subskrybentów newslettera.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Ciebie wystarczające, poniżej znajdują się informacje szczegółowe.

2. Dane osobowe

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621,33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Jeśli uznasz, że przy przetwarzaniu Twoich danych osobowych dopuściłam się naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, masz możliwość wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

3. Cele, podstawy prawne oraz okres przetwarzania danych osobowych wskazane są odrębnie w stosunku do każdego celu przetwarzania danych (patrz: opis poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych).

4. Uprawnienia. RODO przyznaje Ci następujące potencjalne uprawnienia związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:

  1. prawo dostępu do danych osobowych,

  2. prawo do sprostowania danych osobowych,

  3. prawo do usunięcia danych osobowych,

  4. prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

  5. prawo do wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,

  6. prawo do przenoszenia danych,

  7. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego,

  8. prawo do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli takową zgodę wyraziłaś.

Zasady związane z realizacją wskazanych uprawnień zostały opisane szczegółowo w art. 16 – 21 RODO. Zachęcam do zapoznania się z tymi przepisami.

5. Odbiorcy danych. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi na Twoją rzecz. Między innymi:

  1. LH.pl https://www.lh.pl/kontakt – w celu przechowywania danych osobowych na serwerze,

  2. IFIRMA https://www.ifirma.pl – w celu korzystania z programu do fakturowania, w którym przetwarzane są dane osób, dla których wystawiana jest faktura/rachunek,

  3. E sprzedaż https://esprzedaz.com/ – platforma sprzedażowa, w celu umożliwienia złożenia i obsługi zamówienia w sklepie Psiegryzki/Fitopies

  4. Dostawcy usług, firma INPOST oraz DHL – celem dostarczenia zamówionych produktów fizycznych na wskazany adres.

Wszystkie podmioty, którym powierzam przetwarzanie danych osobowych gwarantują stosowanie odpowiednich środków ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych wymaganych przez przepisy prawa.

3. Cele i czynności przetwarzania

1) Konto użytkownika. Zakładając konto użytkownika, podajesz dane niezbędne do założenia konta, takie jak adres e-mail, imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do założenia konta. W ramach edycji danych konta możesz dokonywać zmiany lub usunięcia swoich danych. Pamiętaj jednak, że usunięcie konta nie prowadzi do usunięcia informacji o zamówieniach złożonych przez Ciebie z wykorzystaniem konta. Takie dane trzymam tak długo, jak jest to konieczne ze względu na przepisy podatkowe.

Dane przekazane mi w związku z założeniem konta są przetwarzane w celu założenia i utrzymywania konta na podstawie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną zawieranej poprzez rejestrację konta.

2) Zamówienia. Składając zamówienie, podajesz dane niezbędne do realizacji zamówienia, takie jak imię i nazwisko, adres do rozliczeń, adres e-mail, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do złożenia zamówienia.

Dane przekazane mi w związku z zamówieniem, przetwarzane są w celu realizacji zamówienia, wystawienia i wysłania faktury, uwzględnienia faktury w mojej dokumentacji księgowej oraz w celach archiwalnych i statystycznych.

Dane o zamówieniach będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji zamówienia, a następnie do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Ponadto, po upływie tego terminu, dane nadal mogą być przeze mnie przetwarzane w celach statystycznych. Przepisy podatkowe nakładają na mnie obowiązek przechowywania faktur z Twoimi danymi osobowymi przez okres 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku danych o zamówieniach nie masz możliwości sprostowania tych danych po realizacji zamówienia. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Podobnie, nie możesz sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych zawartych w fakturach.

3) Newsletter. Jeżeli chcesz zapisać się do newslettera, musisz przekazać mi swój adres e-mail za pośrednictwem formularza zapisu do newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by zapisać się do newslettera.

Dane przekazane mi podczas zapisu do newslettera wykorzystywane są w celu przesyłania Ci newslettera, a podstawą prawną ich przetwarzania jest Twoja zgoda wyrażona podczas zapisywania się do newslettera.

Dane są przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera, chyba że wcześniej zrezygnujesz z jego otrzymywania. Wówczas usunę Twoje dane z mojej bazy.

4) Reklamacje i odstąpienie od umowy. Składając reklamację lub odstępując od umowy, przekazujesz mi dane osobowe zawarte w treści reklamacji lub oświadczeniu o odstąpieniu od umowy, które obejmują: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail, numer rachunku bankowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by złożyć reklamację lub odstąpić od umowy.

Dane będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji procedury reklamacyjnej lub procedury odstąpienia. Reklamacje oraz oświadczenia o odstąpieniu od umowy mogą być ponadto archiwizowane w celach statystycznych.

W przypadku danych zawartych w reklamacjach oraz oświadczeniach o odstąpieniu od umowy nie masz możliwości sprostowania tych danych. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy.

5) Komentarze. Jeżeli chcesz skomentować treść na blogu, musisz wypełnić formularz Disqus i podać w nim swój adres e-mail oraz imię/nick. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by dodać komentarz.

Dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania komentarzy na blogu, chyba że wcześniej poprosisz o usunięcie komentarza, co spowoduje usunięcie Twoich danych z bazy.

6) Kontakt e-mailowy. Wysyłając do mnie wiadomość za pośrednictwem formularza lub poczty elektronicznej, automatycznie przekazujesz mi swój adres email, na który mam udzielić odpowiedzi. Podanie adresu email jest dobrowolne, ale niezbędne, by nawiązać kontakt. Może się zdarzyć, że w treści wiadomości zawrzesz inne dane osobowe, na co nie mam wpływu.

Twoje dane są przetwarzane w celu kontaktu z Tobą, a podstawą przetwarzania jest Twoja zgoda wynikające z zainicjowania tej formy kontaktu.

Treść korespondencji nie jest przeze mnie magazynowana, ale zawsze możesz zarządać jej usunięcia. Muszę jednak zaznaczyć, że biorę pod uwagę możliwość wystąpienia między nami sytuacji konfliktowej i może się zdarzyć, że w sytuacji spornej między nami zachowanie korespondencji będzie dla mnie priorytetowe z uwagi na przebieg i rozstrzygnięcie sporu.

4. Informacje w formularzach

1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.

2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)

3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej.

4. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.

5. Informacja o plikach cookies i technologiach śledzących

1. Serwis korzysta z plików cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

c. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.

5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

9. Zalecam przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics

10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google i Facebook, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.

11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

12. Możesz zapobiec rejestrowaniu zgromadzonych przez pliki cookies danych dotyczących korzystania przez Ciebie z mojej strony internetowej przez Google, jak również przetwarzaniu tych danych przez Google, instalując wtyczkę do przeglądarki znajdującą się pod następującym adresem: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout.

13. Informacje zbierane w ramach Pixela Facebooka są anonimowe i nie pozwalają mi na identyfikację użytkowników.

6. Logi serwera

1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.

2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:

a. Czas nadejścia zapytania,

b. Czas wysłania odpowiedzi,

c. Nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,

d. Informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,

e. Adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,

f. Informacje o przeglądarce użytkownika,

g.Informacje o adresie IP.

3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.

4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

7. Udostępnienie danych

1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.

3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

8. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www

2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:

a. Internet Explorer

b. Chrome

c. Safari

d. Firefox

e. Opera

f. Android

g. Safari (iOS)

h. Windows Phone

i. Blackberry

Zmiany Polityki Prywatności Fitopies zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. Zmiany Polityki Prywatności będą komunikowane Użytkownikom na stronie Serwisu oraz podczas logowania Użytkownika do Serwisu. Wszelkie zmiany do Polityki Prywatności stają się skuteczne w chwili ich zamieszczenia na stronie internetowej Serwisu, o ile nie zastrzeżono inaczej. Po ukazaniu się na stronie głównej Serwisu lub w innych miejscach do tego przeznaczonych w Serwisie informacji o zmianach w Polityce Prywatności, Użytkownik powinien niezwłocznie zapoznać się ze zmianami, gdyż aktywacja w Serwisie po takim ogłoszeniu stanowi bezwarunkową akceptację nowej treści Polityki Prywatności przez Użytkownika. UWAGA: Wszystkie zakupy USŁUG świadczonych drogą elektroniczną są nie-refundowalne i nie podlegają reklamacji. Zgodnie z prawem nie możesz odstąpić od umowy w przypadku, gdy rozpocząłeś już korzystanie z zamówionych usług. Informacje na stronie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ani indywidualnej porady. Wszelkie decyzje i działania podejmujesz na własną odpowiedzialność.
Save settings
Cookies settings