Hipoalergiczna karma dla psa – remedium na psie alergie czy ściema marketera?

HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA
Większość z nas z grubsza wie, że hipoalergiczna karma dla psa to towar dla zwierząt z alergią lub nadwrażliwością pokarmową. Ale doprecyzowanie tego terminu nie jest już takie oczywiste. Co to znaczy karma hipoalergiczna? Czy ktoś z Was to kiedykolwiek sprawdził? Przeczytaj a dowiesz się, dlaczego hipoalergiczna karma dla psa tak często się nie sprawdza.
HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA
5 2 votes
Ocena użytkowników

Hipoalergiczna karma dla psa - czyli jaka?

Na świecie istnieje kilka instytucji, które próbują utrzymać w ryzach rynek karm dla psów. W Europie za to, by producenci jednolicie informowali Was o składzie i właściwościach nabywanej w sklepie karmy dla psów odpowiada F.E.D.I.A.F.

W dokumentach tej instytucji można znaleźć definicje rozróżniające karmę z wołowiną od karmy z wołowiny. Dowiemy się, jakie warunki musi spełniać skład karmy, by producent mógł używać określonego nazewnictwa. Znajdziemy tam na przykład definicje karmy FRESH, ORGANIC czy NATURAL.

Definicji karmy hipoalergicznej karmy dla psa tam jednak nie znajdziemy. Co to dla Was oznacza? Że producent nie ma żadnych formalnych wymogów do spełnienia, by używać określenia “karma hipoalergiczna”.

Ale ok, wszyscy przecież wiemy, że hipolalergiczna karma dla psów to pożywienie dla alergików. Czy jednak na pewno? I co to oznacza?

Skoro F.E.D.I.A.F ani AFFCO nie definiują tego określenia, postanowiłam przeszperać googla.

Hipoalergiczna karma dla psa w wyszukiwarce

Wyniki wysypały się jak z rękawa. Podążyłam więc za pierwszym linkiem wypozycjonowanego sklepu, gdzie przywitało mnie zdanie:

„Karmy te cechują się wysoką zawartością surowców biologicznie czystych, nie zawierają substancji chemicznych, dzięki czemu nie wywołują alergii”

Nie wywołują alergii dzięki “surowcom biologicznie czystym”… No dobrze. Tak, to dużo wyjaśnia 🙂

Zatem czym jest ten surowiec biologicznie czysty?

Uwierzcie na słowo, lub sami to sprawdźcie. Ilość dostępnych informacji i definicji tego jakże poważnie i naukowo brzmiącego zwrotu zapewne Was przytłoczy – tu oczywiście śmiechłam.

A jeśli nie macie w sobie duszy detektywa, lub – skoro to strona o psach – cech psa tropiącego i nie chce się Wam szukać, to odpowiem.

Wyjaśnienia tej frazy nie znajdziecie nigdzie!

(wrzesień 2017 + aktualizacja październik 2019, sprawdziłam ponownie w sierpniu 2020 – nadal nic)

Nigdzie, poza oczywiście masowo powielanym opisem karm hipoalergicznych w innych miejscach w sieci.

A tu dowodzik w sprawie:

surowiec biologicznie czysty2
hipoalergiczna karma dla psa - ale ściema

Czy to nie dziwne, gdy google odpowiada zaledwie jednym wynikiem?

Może zatem Wikipedia odpowie, czym jest hipoalergiczna karma dla psa?

hipoalergiczny

przymiotnik

(1.1) kosmet. o kosmetykach: przeznaczony dla alergików, niewywołujący alergii

Ani słowa o karmie. Ani jednego. Nie dziwi Was to?

Dla pełni obrazu dodam w tym miejscu, że z definicji „hipo” to przedrostek  oznaczający „mniej”, co oznacza, że hipoalergiczna karma dla psa ewentualnie uczula mniej, ale wcale nie oznacza to, że w ogóle.

MARKETINGOWA ŚCIEMA

Czepiłam się uparcie definicji nie bez powodu. Wyjaśnienie znaczenia, jakie kryje się za tak klasyfikowanymi karmami jest o tyle istotne, że komunikat że “Twojemu psu potrzebna jest hipoalergiczna karma dla psa” prędzej czy później usłyszy praktycznie co drugi właściciel czworonoga.

Euromonitor melduje bowiem w raportach, że 40% psów trafiających do weterynarza ma stwierdzaną alergię.

Wyobraźcie sobie zatem, jak wielki jest to rynek zbytu, skoro w samej Polsce ilość psów przekroczyła 7 milionów.

Zresztą, nie czarujmy. Wszyscy wyrażenie hipoalergiczna karma dla psa znamy. Jest powszechnie stosowane, mniej więcej kojarzymy, co się pod nim kryje, chociaż jak widać – nie do końca.

Dawno temu sama naiwnie myślałam, że hipoalergiczny w odniesieniu do karmy niesie za sobą jakiś potwierdzony naukowo komunikat. Jakiś sztywno określony zbiór zasad i wymogów, które karma absolutnie musi spełnić. Okazuje się jednak, że nie.

 

Słowo hipoalergiczny nie ma żadnej naukowej definicji!

Powstało dla potrzeby reklamy jakiegoś kremu i przebojem wdarło się na rynek reklamowy. I odkąd się na nim pojawiło, wabi z każdej półki, obiecując cuda.

A tymczasem nikt z nas, od żadnego producenta, który twierdzi że jego chrupki to hipoalergiczna karma dla psa, nie może zażądać przedstawienia dowodu na działanie hipoalergiczne.

Nie mamy żadnych podstaw powiedzieć jednemu, czy drugiemu “ej stary, to jest chłam, oddawaj kasę”. Mówiąc brutalnie, coś takiego jak hipoalergiczna karma dla psa nie istnieje!

Rozumiesz? Producenci mogą użyć bezkarnie tego określenia wobec marketowej karmy “robionej dla supermarketu”. Znajdziesz je na karmach ze średniej półki i na półce premium.

Możemy spotkać się jutro i wyprodukować karmę z tektury, ścinków mięsa i stęchłej mąki, nazwiemy ją hipoalergiczną i absolutnie nic nam nie grozi. To jakiś dramat!

Używanie tego wyrażenia w marketingu i nazwach produktów jest mylące i może wprowadzać w błąd. A biorąc pod uwagę, że Opiekun kupuje ten produkt w celach ratowania psiego zdrowia – może być również niebezpieczne.

Hipoalergiczna karma dla psa polecana w lecznicy

 

w lecznicy polecono nam zakup karmy hipoalergicznej. Kupiłam i nie działa a pies drapie się jeszcze bardziej. Co robić?

Nie dziwię się dezorientacji osób, które dotarły z czytaniem aż tutaj, bo najczęściej zalecenie zakupu takiej karmy otrzymuje się podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

I tu dochodzimy do dwóch zasadniczych problemów:

Problem pierwszy: nieprecyzyjny komunikat od lekarza

Z jednej strony, trochę się lekarzom nie dziwię. Ale tak tylko tylko troszkę.

Testy alergiczne dla psa to stosunkowo drogie badanie i co gorsza nawet testy metodą elisa (IGg) to zwykły marketing a nie narzędzie diagnostyczne! To, sądząc po informacjach na pubmedzie, zasługuje zresztą na osobny artykuł. Nawet podręczniki dla weterynarzy mówią wprost – testy nie są podstawą do stawiania diagnozy, bo testy kłamią.

Lekarz z reguły wnioskuje więc o alergii jedynie na podstawie objawów i wywiadu i po prostu zalecają zmianę diety lub od razu terapię sterydami.

Ale nie można zalecać żadnej karmy “hipoalergicznej” nie definiując z jaką alergią walczymy, co podejrzewamy i nie edukując dokładnie Opiekuna, jakich pokarmów mamy się wystrzegać i jak ścieżka eliminacji powinna wyglądać. A także – gdzie te składniki , poza karmą, mogą się znaleźć.

Nie można też w zaparte wszystkim, jak leci zalecać karmę “hipoallergenic x” tylko dlatego, że sponsor loga na fartuszku i regałów w sklepiku powiedział, że ta karma jest ok.

 

Problem drugi: brak czujności u Opiekuna

W opisach karm klasyfikowanych marketingowo jako hipoalergiczne powtarzają się oczywiście pewne pojęcia:

 • bez zboża,
 • bez glutenu,
 • bez kurczaka,
 • bez wołowiny
 • przyswajalna

To są już terminy wytłumaczalne. Definiowalne. Podobnie jak pojęcie alergii jest specyficzne dla każdego psa. Jednak nawet wiedząc, co dokładnie powinno zostać wykluczone, należy pozostać czujnym jak ważka.

Błędem jest ufanie samej obietnicy pozbycia się alergii, bez zapoznania się z etykietą i listą składników.

Szczególnie, że na tym polu mamy liczne nadużycia!

Czytanie etykiet to podstawa!

Niby prosty komunikat  a większość o tym zapomina.

Dla sporej grupy psów najczęstszymi sprawcami alergii są soja, pszenica, kukurydza i pulpa z buraków cukrowych. Nawet ryż, który jest częstym wypełniaczem w tych nieszczęsnych karmach hipo czasem powoduje alergie ( to w końcu TRAWA i ZBOŻE). Powoduje je również mięso, najczęściej kurczak lub kontrowersyjny składnik karm, czyli produkty pochodzenia zwierzęcego.

No i oczywiście środki konserwujące.

Na chwilę obecną Opiekunowie psa z alergią i karmą, która “nie działa”, to najczęściej zgłaszająca się do mnie po poradę grupa osób. Z reguły są mocno zbulwersowani, gdy po paru minutach rozmowy okazuje się, że kupiona przez nich “specjalna karma hipoalergiczna” z wołowiną ma jednak w składzie kurczaka, którego mieli wykluczyć lub masę innych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na już obciążony i zmęczony alergią organizm.

Popularna hipoalergiczna karma dla psa - zobaczmy, co kryje

Przyjrzyjmy się, jak wygląda skład czołowej na rynku hipo karmy, której producent sponsoruje wyposażenie w większości sklepików przy lecznicach:

Skład:
ryż, hydrolizowana soja, tłuszcz zwierzęcy, minerały, hydrolizat wątróbki drobiowej, pulpa buraczana, olej sojowy, fruktooligosacharydy, tran, olej z ogórecznika, mąka z płatków aksamitki (źródło luteiny).

Ups, w ogóle nie ma tu żadnego mięsa pochodzącego z mięśnia! A hydrolizat wątróbki drobiowej, jedyny składnik, który coś mówi o swoim pochodzeniu, pojawia się dopiero na 5 pozycji i to po minerałach. Serio?

Są tu natomiast praktycznie wszystkie najbardziej powszechne alergeny. I to jest właśnie powód, dla którego bardzo często, nawet jeśli uda się już wykluczyć potencjalnie “właściwy składnik” , to cała dieta okazuje się być bezskuteczna.

Pies nadal reaguje na kolejne ze składników, które Opiekun podaje wraz ze zmienionym jedzeniem.

Dlatego, jeśli masz psa z alergią, to nauka czytania etykiet i brak zaufania wobec medialnych obietnic powinny stać się Twoim nawykiem.

 

Podsumowanie

Celem tego artykułu było zwrócenie uwagi na to, jak łatwo i często bezmyślnie podążamy za określeniami, które nie niosą za sobą żadnej treści.

Chciałam też uczulić Opiekunów, jak ważne jest poznanie faktycznej przyczyny alergii czy nadwrażliwości i konsekwentne eliminowanie potencjalnie szkodliwych składników.

Jeśli Wasz pies cierpi na alergię, to wybierając produkt o domniemanych właściwościach hipoalergicznych powinniśmy zachować daleko idącą czujność i sceptycyzm.

A o ile nie dysponujemy chociażby podstawową wiedzą potrzebną do rozpoznania właściwości składników takiej karmy, to zachowajmy ostrożność.

Również wobec porad rzucanych beztrosko na forach i grupach internetowych. To że karma zadziałała na jednego psa nie oznacza że zadziała u naszego.

Podkreślę jednak zdecydowanie, że celem tego artykułu nie było doprowadzenie kogokolwiek do wniosku, że wszystkie karmy komercyjne to zło, bo wcale tak nie jest.

Zła i niedopasowana dieta będzie złą i niedopasowaną dietą bez względu na to, jaki model żywienia wybierzecie. Czy pozostaniecie na karmie komercyjnej, czy przejdziecie na dietę surową lub gotowaną – jeśli nie zostanie ona odpowiednio dopasowana do predyspozycji i potrzeb psa, nie przyniesie żadnego pozytywnego efektu.

Czytajcie etykiety – i jak w przypadku ludzi, trzymajcie się zasady, że im prostszy i krótszy skład, tym lepiej.

Same alergie u psów, to temat rzeka i niejednokrotnie będę do nich wracać. Jeśli nie chcesz ich przegapić – zapraszam do subskrypcji i polubienia mojej strony na facebooku.

Życzę zdrowia!

 
ps: ten post został tu przeniesiony ze starej lokalizacji bloga
5 2 votes
Ocena użytkowników

WITAJ NA MOIM BLOGU

log-a(1)

Wspieram zwierzaki na drodze do zdrowia.
Łączę kropki i docieram do sedna.
Uczę i prowadzę za rękę

Na tym blogu pokażę Ci, jak bezpiecznie i skutecznie stosować dietoterapię i zioła, z korzyścią dla zdrowia Twojego i Twojego psa.

Jak mogę CI pomóc?

Warto przeczytać

Najczęściej wybierane:

Kochacie to!

Newsletter pełen wiedzy

Zapisz się do newslettera! W ten sposób nie przegapisz nowych treści i uzyskasz dostęp do niespodzianek tylko dla subskrybentów.

Previous slide
Next slide
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Puk puk, ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Cookies settings
Akceptuj
Odrzuć
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka prywatności istniała tu od początku istnienia mojego serwisu i od początku istnienia serwisu tak samo dbałam i dbam nadal o to, by Wasze dane były bezpieczne. Wszystkim użytkownikom zawsze udostępniałam prawa, które teraz, dzięki RODO, pojawiły się w ogólnej świadomości, w tym prawo do cofania wszelkich zgód, a także prawo o byciu zapomnianym.

Od początku istnienia serwisu każda rejestrująca się czy zapisująca do newslettera osoba musiała potwierdzić swoją zgodę na otrzymywanie wiadomości z mojej strony dwukrotnie. Raz – uzupełniając formularz zapisu, drugi raz – klikając w link potwierdzający zapis otrzymany w emailu.

Dbam o to, aby moja Polityka Prywatności zawsze była przejrzysta. Jak jednak pokazują narzędzia analityczne dopiero teraz tak naprawdę zaczęliście wchodzić na tą podstronę :)

Jednak tu się praktycznie nic nie zmieniło :D

Miłego czytania!

Jestem właścicielem: fitopies.pl

Każdego Klienta i Użytkownika wymienionych powyżej stron oraz wszystkich publikacji należących do Fitopies obowiązuje aktualna Polityka Prywatności. Jakiekolwiek wprowadzane zmiany polityki prywatności nie wpływają na podstawową zasadę: Fitopies nie sprzedaje i nie udostępnia osobom trzecim danych personalnych czy adresowych Klientów i Użytkowników wymienionych powyżej stron. Fitopies nigdy nie wysyła spamu. Fitopies nigdy nie wyśle Klientom ani Użytkownikom ofert, które nie będą związane z podstawową działalnością firmy. Jeśli nie zgadzasz się z Polityką Prywatności, proszę nie odwiedzać serwisów, nie subskrybować biuletynów tworzonych przez Fitopies a także nie nabywać produktów ani usług oferowanych przez Fitopies Korzystając z wyżej wymienionych serwisów, oferowanych przez nie usług i zapisując się do subskrypcji biuletynu, zgadzasz się z niniejszą Polityką Prywatności i oświadczasz, że:
 1. wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, podanych dobrowolnie, dla celów marketingowych przez Fitopies. Zgoda obejmuje również przetwarzanie danych w przyszłości, pod warunkiem braku zmiany celu przetwarzania.
 2. wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej od Fitopies, na podane przez Ciebie dane teleadresowe.
 3. zostałeś/aś poinformowany/a o tym, że: - administratorem Twoich danych osobowych jest Fitopies; - masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo do ich poprawiania i usuwania; - podanie danych osobowych jest dobrowolne, a jednocześnie niezbędne do korzystania z serwisu.

Polityka prywatności serwisu fitopies.pl

1. Informacje ogólne

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621, 33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:

a. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.

b. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").

c. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego.

3. Serwis powierza przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych i gwarantującym bezpieczeństwo tych danych.

Co to dla Ciebie oznacza, tak po ludzku:

Zakładając konto użytkownika, składając zamówienie, zapisując się do newslettera, komentując któryś z artykułów na blogu, czy po prostu kontaktując się ze mną za pośrednictwem formularza i poczty email, przekazujesz mi swoje dane osobowe, a ja gwarantuję, że Twoje dane są poufne, bezpieczne i nie są udostępniane podmiotom trzecim bez Twojej zgody.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy wchodzisz i przeglądasz moją stronę internetową:

a) Twoją obecność rejestrują narzędzia analityczne Google Analytics, które zbierają informacje na temat Twoich odwiedzin strony, tego, jakie podstrony zostały wyświetlone, ile czasu tam spędzono, czy zostały odwiedzone ( kliknięte) inne podstrony. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics. W ramach Google Analytics zbierane są dane demograficzne oraz dane o zainteresowaniach. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na zbieranie o Tobie takich danych, czy nie.

b) Twoją obecność rejestruje Facebook Pixel, który umożliwia prezentowanie spersonalizowanych reklam w serwisie Facebook. Wiążę się to z wykorzystywaniem plików cookies firmy Facebook. W ramach ustawień plików cookies możesz zadecydować, czy wyrażasz zgodę na korzystanie przeze mnie w Twoim przypadku z Pixela Facebooka.

c) Korzystam z systemu komentarzy Disqus, co wiąże się z wykorzystywaniem plików cookies tego narzędzia. Jeśli więc skomentujesz cokolwiek w moim serwisie, stanie się to za pośrednictwem Disqus i ich pliki cookies zbiorą Twoje dane.

d) Przy każdym artykule masz możliwość skorzystania z funkcji społecznościowych, takich jak udostępnianie moich treści w serwisach społecznościowych. Korzystanie z tych funkcji może wiązać się z wykorzystywaniem plików cookies administratorów serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Google+, Pinterest.

Kiedy składasz zamówienie w sklepie:

a) Do realizacji zamówienia potrzebuję Twojego imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu email. Po pierwsze, muszę gdzieś tą paczkę wysłać :) Po drugie, musimy mieć możliwość kontaktu na wypadek błędu w zamówieniu, błędu w adresie, braku czy nieprawidłowej płatności czy w innych sytuacjach.

b) Twoje dane trafiają do mojego panelu administracyjnego, czyli do bazy sklepu na platformie  wordpress i wtyczki woocommerce. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

c) Cała strona jest umieszczona na serwerach LH. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

d) Po złożeniu zamówienia wystawię Ci rachunek poprzez serwis IFIRMA. Ich też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

e) No i perełka! Dzięki nowym przepisom, które każą mi traktować Ciebie tak, jakby to była nowość, muszę Cię powiadomić, że Twoje dane teleadresowe udostępniam wybranemu na etapie składania zamówienia DOSTAWCY. Z pewnością otrzymasz od wybranego Dostawcy email z potwierdzeniem, że ja paczkę nadałam. Jest również możliwe, że Kurier reprezentujący Dostawcę zadzwoni do Ciebie. Tak, to ja podałam mu Twój adres i numer!! Ale to wszystko po to, by usługa zrealizowana została sprawnie i szybko bez biegania i szukania przesyłek po całym mieście. Dostawców też obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych i robią to na najwyższym poziomie.

Jeśli zgodzisz się na otrzymywanie newslettera

a) Twój adres email trafi do mojej bazy, ale jak było zawsze – wyślę Ci cokolwiek dopiero, gdy potwierdzisz zapis drugi raz, klikając w link otrzymany ode mnie w mailu. Tak było zawsze, nic się nie zmieniło.

b) Do wysyłki emaili korzystam z wtyczki email subscribers, w ramach którego przetwarzane są dane subskrybentów newslettera.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Ciebie wystarczające, poniżej znajdują się informacje szczegółowe.

2. Dane osobowe

1. Operatorem Serwisu fitopies.pl i Administratorem Danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych jest Agnieszka Magiera, Paszyn 621,33-326 Paszyn, NIP 9111823353. Możesz się ze mną skontaktować wysyłając email na adres: agamagiera@fitopies.pl

2. Jeśli uznasz, że przy przetwarzaniu Twoich danych osobowych dopuściłam się naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, masz możliwość wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych).

3. Cele, podstawy prawne oraz okres przetwarzania danych osobowych wskazane są odrębnie w stosunku do każdego celu przetwarzania danych (patrz: opis poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych).

4. Uprawnienia. RODO przyznaje Ci następujące potencjalne uprawnienia związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:

 1. prawo dostępu do danych osobowych,

 2. prawo do sprostowania danych osobowych,

 3. prawo do usunięcia danych osobowych,

 4. prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych,

 5. prawo do wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,

 6. prawo do przenoszenia danych,

 7. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego,

 8. prawo do odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli takową zgodę wyraziłaś.

Zasady związane z realizacją wskazanych uprawnień zostały opisane szczegółowo w art. 16 – 21 RODO. Zachęcam do zapoznania się z tymi przepisami.

5. Odbiorcy danych. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi na Twoją rzecz. Między innymi:

 1. LH.pl https://www.lh.pl/kontakt – w celu przechowywania danych osobowych na serwerze,

 2. IFIRMA https://www.ifirma.pl – w celu korzystania z programu do fakturowania, w którym przetwarzane są dane osób, dla których wystawiana jest faktura/rachunek,

 3. E sprzedaż https://esprzedaz.com/ – platforma sprzedażowa, w celu umożliwienia złożenia i obsługi zamówienia w sklepie Psiegryzki/Fitopies

 4. Dostawcy usług, firma INPOST oraz DHL – celem dostarczenia zamówionych produktów fizycznych na wskazany adres.

Wszystkie podmioty, którym powierzam przetwarzanie danych osobowych gwarantują stosowanie odpowiednich środków ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych wymaganych przez przepisy prawa.

3. Cele i czynności przetwarzania

1) Konto użytkownika. Zakładając konto użytkownika, podajesz dane niezbędne do założenia konta, takie jak adres e-mail, imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do założenia konta. W ramach edycji danych konta możesz dokonywać zmiany lub usunięcia swoich danych. Pamiętaj jednak, że usunięcie konta nie prowadzi do usunięcia informacji o zamówieniach złożonych przez Ciebie z wykorzystaniem konta. Takie dane trzymam tak długo, jak jest to konieczne ze względu na przepisy podatkowe.

Dane przekazane mi w związku z założeniem konta są przetwarzane w celu założenia i utrzymywania konta na podstawie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną zawieranej poprzez rejestrację konta.

2) Zamówienia. Składając zamówienie, podajesz dane niezbędne do realizacji zamówienia, takie jak imię i nazwisko, adres do rozliczeń, adres e-mail, numer telefonu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do złożenia zamówienia.

Dane przekazane mi w związku z zamówieniem, przetwarzane są w celu realizacji zamówienia, wystawienia i wysłania faktury, uwzględnienia faktury w mojej dokumentacji księgowej oraz w celach archiwalnych i statystycznych.

Dane o zamówieniach będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji zamówienia, a następnie do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Ponadto, po upływie tego terminu, dane nadal mogą być przeze mnie przetwarzane w celach statystycznych. Przepisy podatkowe nakładają na mnie obowiązek przechowywania faktur z Twoimi danymi osobowymi przez okres 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku danych o zamówieniach nie masz możliwości sprostowania tych danych po realizacji zamówienia. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy. Podobnie, nie możesz sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych zawartych w fakturach.

3) Newsletter. Jeżeli chcesz zapisać się do newslettera, musisz przekazać mi swój adres e-mail za pośrednictwem formularza zapisu do newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by zapisać się do newslettera.

Dane przekazane mi podczas zapisu do newslettera wykorzystywane są w celu przesyłania Ci newslettera, a podstawą prawną ich przetwarzania jest Twoja zgoda wyrażona podczas zapisywania się do newslettera.

Dane są przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera, chyba że wcześniej zrezygnujesz z jego otrzymywania. Wówczas usunę Twoje dane z mojej bazy.

4) Reklamacje i odstąpienie od umowy. Składając reklamację lub odstępując od umowy, przekazujesz mi dane osobowe zawarte w treści reklamacji lub oświadczeniu o odstąpieniu od umowy, które obejmują: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail, numer rachunku bankowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by złożyć reklamację lub odstąpić od umowy.

Dane będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji procedury reklamacyjnej lub procedury odstąpienia. Reklamacje oraz oświadczenia o odstąpieniu od umowy mogą być ponadto archiwizowane w celach statystycznych.

W przypadku danych zawartych w reklamacjach oraz oświadczeniach o odstąpieniu od umowy nie masz możliwości sprostowania tych danych. Nie możesz również sprzeciwić się przetwarzaniu danych oraz domagać się usunięcia danych do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu zawartej umowy.

5) Komentarze. Jeżeli chcesz skomentować treść na blogu, musisz wypełnić formularz Disqus i podać w nim swój adres e-mail oraz imię/nick. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by dodać komentarz.

Dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania komentarzy na blogu, chyba że wcześniej poprosisz o usunięcie komentarza, co spowoduje usunięcie Twoich danych z bazy.

6) Kontakt e-mailowy. Wysyłając do mnie wiadomość za pośrednictwem formularza lub poczty elektronicznej, automatycznie przekazujesz mi swój adres email, na który mam udzielić odpowiedzi. Podanie adresu email jest dobrowolne, ale niezbędne, by nawiązać kontakt. Może się zdarzyć, że w treści wiadomości zawrzesz inne dane osobowe, na co nie mam wpływu.

Twoje dane są przetwarzane w celu kontaktu z Tobą, a podstawą przetwarzania jest Twoja zgoda wynikające z zainicjowania tej formy kontaktu.

Treść korespondencji nie jest przeze mnie magazynowana, ale zawsze możesz zarządać jej usunięcia. Muszę jednak zaznaczyć, że biorę pod uwagę możliwość wystąpienia między nami sytuacji konfliktowej i może się zdarzyć, że w sytuacji spornej między nami zachowanie korespondencji będzie dla mnie priorytetowe z uwagi na przebieg i rozstrzygnięcie sporu.

4. Informacje w formularzach

1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.

2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)

3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej.

4. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.

5. Informacja o plikach cookies i technologiach śledzących

1. Serwis korzysta z plików cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

c. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.

5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

9. Zalecam przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics

10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google i Facebook, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.

11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

12. Możesz zapobiec rejestrowaniu zgromadzonych przez pliki cookies danych dotyczących korzystania przez Ciebie z mojej strony internetowej przez Google, jak również przetwarzaniu tych danych przez Google, instalując wtyczkę do przeglądarki znajdującą się pod następującym adresem: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout.

13. Informacje zbierane w ramach Pixela Facebooka są anonimowe i nie pozwalają mi na identyfikację użytkowników.

6. Logi serwera

1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.

2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:

a. Czas nadejścia zapytania,

b. Czas wysłania odpowiedzi,

c. Nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,

d. Informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,

e. Adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,

f. Informacje o przeglądarce użytkownika,

g.Informacje o adresie IP.

3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.

4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

7. Udostępnienie danych

1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.

3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

8. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www

2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:

a. Internet Explorer

b. Chrome

c. Safari

d. Firefox

e. Opera

f. Android

g. Safari (iOS)

h. Windows Phone

i. Blackberry

Zmiany Polityki Prywatności Fitopies zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Polityce Prywatności. Zmiany Polityki Prywatności będą komunikowane Użytkownikom na stronie Serwisu oraz podczas logowania Użytkownika do Serwisu. Wszelkie zmiany do Polityki Prywatności stają się skuteczne w chwili ich zamieszczenia na stronie internetowej Serwisu, o ile nie zastrzeżono inaczej. Po ukazaniu się na stronie głównej Serwisu lub w innych miejscach do tego przeznaczonych w Serwisie informacji o zmianach w Polityce Prywatności, Użytkownik powinien niezwłocznie zapoznać się ze zmianami, gdyż aktywacja w Serwisie po takim ogłoszeniu stanowi bezwarunkową akceptację nowej treści Polityki Prywatności przez Użytkownika. UWAGA: Wszystkie zakupy USŁUG świadczonych drogą elektroniczną są nie-refundowalne i nie podlegają reklamacji. Zgodnie z prawem nie możesz odstąpić od umowy w przypadku, gdy rozpocząłeś już korzystanie z zamówionych usług. Informacje na stronie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ani indywidualnej porady. Wszelkie decyzje i działania podejmujesz na własną odpowiedzialność.
Save settings
Cookies settings