
Oto lista, która – mam nadzieję – zarazi Was fitoterapią i pozwoli na wyrobienie sobie większego zaufania do roślin leczniczych.
Każde z tych ziół doczeka się własnej rozbudowanej monografii w ramach Akademii Fitopsa. W nich wgryziemy się konkretnie w niuanse i smaczki.
Jednak małymi kroczkami zachodzi się dalej 😉
O to więc 5 gwiazd, które wybrałam wedle klucza:
- łatwo dostępne
- proste w stosowaniu
- wszechstronne w działaniu
- bez poważnych interakcji z najpopularniejszymi lekami
- bez rozbudowanej listy przeciwwskazań w stosowaniu.
NAGIETEK LEKARSKI (Calendula officinalis)
Roślina, której kwiat powinien posiadać w apteczce każdy opiekun zwierzęcia.
Jedno z bezpieczniejszych w stosowaniu ziół. Jedynym znalezionym w Veterinary Herbal Medicine zastrzeżeniem jest wskazówka, by nie podawać ciężarnym sukom. Znana jest także interakcja z acyklowirem.
Pamiętaj, że najbardziej wartościowy jest cały kwiat wraz ze słupkami.
Z niego można samodzielnie przygotować:
- napary,
- nalewkę (względnie gliceryt)
- macerat olejowy, który może być stosowany wprost lub posłużyć do wykonania maści leczniczej.
- ocet nagietkowy
- puder nagietkowy
-
Psia Zielarnia
NAGIETEK KWIAT zioła dla psa
Kwiat nagietka to jedno z bardziej wszechstronnych ziół w domowej apteczce nie tylko dla psa.
Oceniony 0 na 5.zł7,00 – zł29,00
Nie skłamię, gdy powiem, że to chyba moja ulubiona roślina. Nagietek wielokrotnie mnie zaskoczył i trafia na pierwsze miejsce nie przypadkowo.
Kojarzymy go wszyscy jako zioło idealne do zastosowania kojącego na skórę a ma wielorakie zastosowanie również wewnętrznie. Na prawdę – żadna apteczka dla psa nie powinna być pozbawiona nagietka 🙂
NAGIETEK STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE:
jest zielem „pierwszej pomocy” w przypadku:
- ugryzień, ran, otarć, poparzeń słonecznych, oparzeń;
- zapaleń między-palcowych u psa;
- przesuszonej skóry, pękających nosów;
- przy leczeniu ran pooperacyjnych;
- działa kojąco na ból i obrzęki;
- działa antygrzybicznie i nawilżająco;
- Ma zastosowanie przy leczeniu uszu, zarówno zapaleń bakteryjnych czy grzybiczych, ale również powstałych w wyniku urazu;
- Przydaje się w terapii świerzbu;
- również przy malasezji;
- niezbędny przy ropnych zapalaniach skóry ( zarówno nagłych, ale i chronicznych)
- Nieoceniony przy zmianach typu hotspot oraz w terapiach alergii;
W formie ciepłego kompresu sprawdza się również przy zapchanych gruczołach przyodbytniczych;
Nagietek ma na tyle silne działanie leczące, że nie powinno się go stosować na mocno „babrające się” rany, gdyż szybkość leczenia skóry może spowodować zamknięcie ropy w ranie.
Na jątrzące się, gorące rany nie zaleca się również stosowania maceratów ani maści, gdyż olej „zamyka” nam stan zapalny przy skórze.
Zewnętrznie, do wilgotnych, krwawiących lub jątrzących się ran używamy rozcieńczonej nalewki – jednak w przypadku, gdy poziom odczuwalnego bólu jest zbyt wysoki, zdecydowanie należy wybrać mocniejszy napar lub wyciąg.
Macerat, czyli olej nagietkowy – świetnie sprawdza się do leczenia spękanych nosów oraz łap oraz w sytuacjach wymagających nawilżenia i ochrony. W połączeniu z woskiem pszczelim stanowi bardzo dobre zabezpieczenie łap psa przed mrozem.
Macerat na oleju kokosowym, który łączy działanie antybakteryjne obu składników jest bardzo skutecznym środkiem na stany zapalne uszu (1)
Ocet nagietkowy – sprawdzi się przy terapii świądu, jak również do moczenia łap z zapaleniem. Często polecam do stosowania u atopików do płukania łap po spacerze.
Wszystkie te rzeczy możesz łatwo zrobić samemu w domu, do czego Cię serdecznie zachęcam – jeśli jednak chcesz szybko wdrożyć i „przetestować” siłę nagietka, kliknij i zajrzyj do sklepu, gdzie dzielę się swoimi zapasami
NAGIETEK STOSOWANY WEWNĘTRZNIE:
Napar z nagietka służy do łagodzenia:
- stanów zapalnych żołądka,
- w chorobach jelitowych (stany zapalne jelit)
- w grzybicach ( protokół leczniczy w przypadku Candida).
Udowodniono, że ekstrakt z nagietka, z uwagi na zawartość luteiny poprawia zdolność rozmnażania się limfocytów, przez co zioło to znajduje zastosowanie w terapii raka sutka.
Nalewka z nagietka ma zastosowanie w reumatyzmie, zmniejsza również stężenie lipidów we krwi a dzięki rutynie działa korzystnie na żyły i tętnice.
Stosuje się go w formułach przy zapaleniu pęcherza, przy chronicznych infekcjach a także przy zastoju limfy.
Uwielbiam nagietek za jego działanie jako modulator układu odpornościowego.
Tam, gdzie mamy do czynienia z alergią pokarmową lub formą nietolerancji pokarmowej, mamy również stan zapalny w obrębie układu pokarmowego. A nagietek pięknie potrafi się z nim uporać.
Warto tu zauważyć, że działanie nagietka polega na delikatnym tonizowaniu. To nie jest immunostymulant o sile i szybkości jeżówki, czy grzybków Reishi. Ale też nie zawsze szybkość działania jest tym, czego powinniśmy pożądać. U psów silnie osłabionych zbyt szybka stymulacja może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego ( nie wszystkie narządy równie szybko nadążą za gwałtowną zmianą).
Nagietek działa długofalowo, bez gwałtownych skoków. Przywraca równowagę w taki… hmm… wyważony sposób.

