Jak wybrać karmę dla psa, cz.1 – Czytamy etykiety

jak wybrać karmę dla psa
Jak wybrać karmę dla psa? Przede wszystkim świadomie!
Wołowina czy karma dla psa z wołowiną. Z kurczaka czy o smaku kurczaka. Zawiera jagnięcinę czy może jest bogata w jagnięcinę. Przeczytaj tekst i dowiedz się jak duże znaczenie ma nazwa karmy i co to dla Ciebie oznacza.
jak wybrać karmę dla psa
5 2 votes
Ocena użytkowników

Na świecie istnieje kilka organizacji certyfikujących, czyli takich, które dbają między innymi o to, by producenci karm jednolicie i jednoznacznie informowali nas o składzie karmy na opakowaniu. W teorii każdy powinien wiedzieć,  jak wybrać karmę dla psa i nie dać się zrobić w konia.

W Unii Europejskiej taką instytucją jest F.E.D.I.A.F i zgodnie z zasadami każda karma sprzedawana na rynku europejskim musi spełniać określone warunki.
I co ważne, spełnia je.

Niestety problem jak zwykle leży w czynniku ludzkim.

Gdy za tłumaczenie etykiet bierze się ktoś, kto nie rozumie różnic wynikających z tych warunków, albo z powodów marketingowych celowo te różnice zaciera – zaczynają się problemy.
Problemy, których możemy uniknąć jedynie poprzez uważne czytanie etykiety a nie tekstu reklamowego na stronie sklepu.

Jeśli sklep nie podaje pełnego składu karmy, ilości kalorii a najlepiej jeszcze czytelnego zdjęcia etykiety - trzymaj się zasady ograniczonego zaufania.
UWAGA: dobry sprzedawca NIE UKRYWA RÓWNIEŻ KRAJU POCHODZENIA KULEK I ZAKŁADU PRODUKUJĄCEGO! Dlaczego to ważne?
Żyjemy w czasach, gdy w Polsce można kupić dokładnie tą samą karmę, z tym samym składem, robioną w tym samym zakładzie, ale pod - uwaga - już blisko 40-stoma różnymi nazwami!! Dystrybutorzy... a przepraszam: "producenci" ( bo skoro zlecili wykonanie, to mogą się tak nazywać") stają więc na głowie, by opisami, sztuczkami odróżnić je od siebie.
Taka niespodzianka na początek 🙂

Tworzenie nazw - jak wybrać karmę dla psa świadomie?

W dzisiejszym poście zajmiemy się najczęściej stosowaną zasadą tworzenia nazw karm opisaną przez F.E.D.I.A.F. czyli zasadą składnika z grupy głównej.

(Dwie pozostałe to: zasada w oparciu o składnik drugorzędny lub o dodatek czy suplement – to przybliżę w kolejnych częściach cyklu)

Za składnik z grupy głównej uważa się ten składnik karmy, który zapewnia wartość odżywczą lub zapewnia podstawowe cechy produktu.
Tyle ze skróconej definicji nam na dziś wystarczy.

Po ludzku oznacza to, że producent sam wybiera, czy chwali się składnikiem, którego jest najwięcej, którego jest średnio, mało albo nie ma go wcale, ale karma ma jedynie określony „aromat”. 

Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się kupić karmę z wołowiną, gdzie był głównie kurczak – to właśnie dlatego, że producent uznał, że wołowiną szybciej Cię skusi niż “banalnym” kurakiem – i miał do tego “prawo”.

Pogrupujmy więc nazwy karm  i zobaczmy, co to dla Was oznacza.

Karma dla psa aromatyzowana lub o posmaku...

np:

 • chicken flavour lub bacon flavour 
 • chicken aroma, bacon aroma

Karmy z oznaczeniem “ze smakiem” lub ” o aromacie” oznaczają, że w karmie nie ma żadnego bekonu czy boczku, ani tym bardziej żadnego kurczaka.

Zawartość składnika w karmie to 0%, jednak w dodatkach znajdziemy substancję, która gwarantuje określony smak.

Oto przykładowy skład karmy “chicken flavour” vital protection pochodzącej ze znanego wszystkim żółtego opakowania z uśmiechniętym psem:

“zboża, ekstrakty białek roślinnych, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze i oleje, niezbędne witaminy i minerały, substancje smakowo-zapachowe, pochodne pochodzenia roślinnego, tripolifosforan sodu (min. 0,7%), aminokwasy, zatwierdzone przeciwutleniacze. Może zawierać GMO”

Sorry, ja tego nie kupuję 😎 Dlaczego?

  • Zboża – jakie? ryż? pszenica? jęczmień? Czy może zależy, co uda się kupić przed produkcją kolejnej partii?
  • ekstrakty – jakie?
  • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – odpady? kura? indyk? krowa? A może jak w stanach uśpione w lecznicach psy, bo zdarzało się już wykrywać w takich “ogólnikowych” karmach środek do eutanazji?

itd.. do końca składu… nic nie wiadomo

Przykład składu, w którym, mimo że jest on opublikowany, nic nie jest jasne i klarowne. Producent może zmieniać skład w zależności od partii i nie ma obowiązku Cię o tym informować, bo pod tymi ogólnikami ukryje wszystko!

jak wybrać karmę dla psa

Karma dla psa doprawiona lub o smaku...

 • dog food flavoured with rabbit
 • lub dog food flavoured with chicken and rabbit

Karma doprawiona/o smaku oznacza, że w jej składzie znalazło się zaledwie między 0 a 4% danego składnika.

Czyli dalej niewiele, żeby nie powiedzieć nic.

I skoro chwalą się czymś czego jest od 0 do 4% – to co za badziew kryje się w pozostałych 96%?

Karma dla psa z... lub zawiera...

 • dog food with beef,
 • with lamb and potato,
 • contains lamb,
 • contains lamb and potato.

Karma dla psa z... czymś to bardzo szeroka grupa karm, bardzo często marketingowo zaliczanych już do sektora premium

Tymczasem wymieniony po “zawiera” lub “z” składnik pojawia się w ilości minimum 4%.

Jeśli nazwa zawiera dwa składniki: karma z jagnięciną i ryżem, każdego z tych składników musi być po minimum 4%

 

Przykładowy skład karmy mit Lamm & Reiss, marki, która nazywa się tak samo jak marka lodówki czy piekarnika 🙂

Skład:
sproszkowane mięso drobiowe, ryż (16%), jęczmień, proso (Milo), kukurydza, tłuszcz zwierzęcy, sproszkowana jagnięcina (4%), pulpa buraczana (bez cukru), hydrolizat białkowy, proso żółte, sproszkowana ryba, groch, olej rybny, drożdże (suszone, zawierają 0,1% mannanooligosacharydów i 0,06% beta glukanów), chlorek sodu, chlorek potasu, ekstrakt z małża zielonego (0,1%), cykoria (suszona)

Widzicie? W nazwie jagnięcina jest z przodu, ale jej jest 4% a ryżu 16%

I tu warto się na moment zatrzymać.

Karmy “z”, czyli na przykład karma z jagnięciną i ryżem, bardzo często są polecane na grupach jako odpowiedzi na zapytania w stylu” mój pies ma alergię na kurczaka, co polecacie”.

Zwracam na to uwagę, bo mimo że nazwa karmy “z jagnięciną i ryżem” krzyczy tylko dwoma składnikami, to zawiera ich więcej. W tym mogą znajdować się te składniki, których chcemy uniknąć.

I w tej przykładowej karmie sproszkowanego mięsa drobiowego, czyli najpewniej kurczaka, bo najtaniej, jest więcej, jak ryżu i przynajmniej 4x więcej niż tej jagnięciny, którą się chwalą w nazwie.

jak wybrać karmę dla psa

Karma dla psa bogata w..., o dużej zawartości..., z extra porcją...

 • dog food high in beef / o dużej zawartości,
 • dog food with extra beef / z dużą zawartością,
 • dog food rich in beef and potato / bogate w… i…
 • dog food rich in beef with potato / bogatę w … z ….

Karma dla psa z tej kategorii zawiera minimum 14% składnika wymienionego w nazwie a jeśli wymieniane są dwa składniki, wszystko będzie zależało od słówka łączącego.

Dla składników połączonych poprzez “And” (dog food rich in beef and potato / bogate w… i…) – zawartość obu składników powinna być po minimum 14%

Dla składników połączonych poprzez “with” (dog food rich in beef with potato / bogatę w … z ….)- zawartość pierwszego składnika to minimum 14% a drugiego minimum 4%

Jako przykład posłuży karma ze słówkiem tropi w nazwie, Rich in salamon with rice

Skład:

suszony łosoś 14%, pszenica pełnoziarnista, otręby pszenne, kukurydza, olej z łososia 10%, zarodki pszenne, zarodki kukurydziane, ryż 4%, susz z jabłek 3%, siemię lniane 1,5%, suszony groszek 1,2%, suszona marchew 1,2%, glony kelp Ascophyllum nodosum 1,2%, zeolit, polifosforan sodu. Dodatki (na kg): Dodatki dietetyczne: wit. A 12 000 j.m., wit. D3 640 j.m., wit. E 520 mg, wit. C 80 mg, wit. B1 4,0 mg, wit. B2 17,5 mg, wit. B6 8,6 mg, wit. B12 24 mcg, E1 (Fe) 160 mg, E6 (Zn) 120 mg, E5 (Mn) 32 mg, E4 (Cu) 14 mg, E2 (I) 0,7 mg, E8 (Se) 0,1 mg. Dodatki technologiczne: przeciwutleniacze. Składniki analityczne: białko surowe 22,0%, oleje i tłuszcze surowe 15,6%, włókno surowe 4,4%, popiół surowy 6,5%,

jak wybrać karmę dla psa

Karma dla psa Jagnięcina I Ryż lub po prostu: Kaczka

 • Duck Variety
 • Lamb and Rice
 • Rabbit Dinner
 • Lamb menu
 • Salomon Recipe

W przypadku tego typu karm, gdzie w nazwie mamy sam składnik lub dwa składniki, ich zawartość musi być minimum 26%

Przykład, karma o nazwie będącej synonimem słowa Angol 😉 Skład:
mięso jagnięce (31%), ryż, tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), białka ryżowe, olej z łososia, drożdże piwne, naturalne aromaty, wyciągi z ziół i owoców (300 mg/kg), suszone jabłka, minerały, mannanooligosacharydy (150 mg/kg), fruktooligosacharydy (100 mg/kg), wyciąg z juki (80 mg/kg), miedź organiczna, cynk organiczny, selen organiczny Dodatki: witamina A (15000 j.m.), witamina D3 (1500 j.m.), witamina E (500 mg), E6 cynk (70 mg), E1 żelazo 80 mg, E5 mangan (36 mg), E2 jod (0,65 mg), E4 miedź (20 mg), E8 selen (w tym organicznych)(0,2 mg).

i tu zatrzymajmy się na moment.

Poznaliśmy już różnicę pomiędzy karmą LAMB AND RICE a opisaną wcześniej karmą WITH LAMB AND RICE

Znając już tą różnicę, udajcie się do dowolnego sklepu on-line i zobaczcie jak nierzetelnie są tłumaczone te kwestie.
Karmy with lamb and rice, czyli te o zawartości minimum 14% poprzez zwykłe pominięcie “z” w tłumaczeniu magicznie “zyskują na składzie” i to o minimum 12% 😉

Uważajcie na te pułapki kupując karmę swojemu psu! Jeśli nie zajrzycie do składu lub nie przyjrzycie się opakowaniu, możecie się mocno zdziwić.

jak wybrać karmę dla psa

Karma w całości z...

 • all chicken
 • only beef
 • all vegetable

Karmy w całości przyrządzone z danego składnika. W składzie nie ma niczego innego, z wyjątkiem naturalnie wytworzonego sosu/galarety. Mogą pojawić się jedynie przyprawy lub suplementy, ewentualnie woda potrzebna w procesie przygotowania.

Jak wybrać karmę dla psa?

Mam nadzieję, że zaczniecie uważniej zwracać uwagę na nazwę i skład karmy a nie tylko na bajeczny opis na stronie sklepu lub eleganckie opakowanie.

Przed Wami również kolejne teksty z tej serii, w których rozprawię się z kwiecistymi przymiotnikami i innymi sztuczkami stosowanymi przez Producentów… niestety zgodnie z prawem.

Polecam dalszy ciąg serii:

www.fediaf.org

5 2 votes
Ocena użytkowników

WITAJ NA MOIM BLOGU

Od lat uczę się od najlepszych na świecie fitoterapeutów i naturopatów zwierzęcych.

Na tym blogu pokażę Ci, jak bezpiecznie i skutecznie stosować dietoterapię i zioła, z korzyścią dla zdrowia Twojego i Twojego psa.

Jak mogę CI pomóc?

Warto przeczytać

Najczęściej wybierane:

Kochacie to!

Newsletter pełen wiedzy

Zapisz się do newslettera! W ten sposób nie przegapisz nowych treści i uzyskasz dostęp do niespodzianek tylko dla subskrybentów.

Poprzedni
Następny
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dołącz do newslettera!

Otrzymuj powiadomienia o nowych treściach i nowościach.

Zero spamu!  Tylko psie sprawki.